We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İÇMEYİVERSİNLER EFENDİM!

4 0 0
16.06.2019

Bu artık vazgeçilemeyecek bir gelenek haline gelmiştir. Burada yapılanı mazur gösterecek mazeret de hazırdır. “Aman efendim, içmeyiversinler. Keyfi olarak tüketilen bu maddeleri tüketenler cefasına da katlanırlar!”

Ancak bilinen bir gerçek var ki devlet en önemli gelir kaynaklarından birini bu “aman efendim, içmeyiversinler!” deyip dudak bükülenlerden elde ediyor. Bu tür maddeleri tüketenler devlete vergi ödeme konusunda en sadık ve tutarlı vatandaşlardır.

Dünyada tüm sağlık kurumlarının üzerinde ısrarla durdukları bir konu var ki o da günümüzde çokça tüketilen sigaranın sağlık açısından çok zararlı olduğudur. Bu konuda sigara içmeyi önleme kampanyaları, sigaranın zararlarını gösteren kampanyalar düzenlenmektedir.

Bir süredir dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de uygulanmaya başlayan kapalı ve toplu mekanlarda sigara içme yasağı düzenlemesi bu konuda alınan en önemli önlemdir.

Ancak; özentiyi seven bir toplum olmamız nedeniyle, oldukça pahalıya patlayan yabancı sigara tüketimine bir çare bulamadık henüz. Fiyatını ne kadar yükseltirsek yükseltelim, bu tür sigaraların tüketimini kontrol altına alamadık.

Yapılan zamlar çok kısa süre için etksini gösteriyor, ancak alışkanlık iyice içimize........

© Yeni Birlik