We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ NEREYE KOŞUYOR! (1)

2 1 0
24.03.2019

2000’li yıllara gelirken teknolojinin hızla gelinen göz kamaştırıcı yaratımlarından bilgisayar hiç kuşku yok ki, gençliğimizi en cok etkileyendir. Çocuklarımız, okuma-yazma öğrenirken, bilgisayar kullanmak, özellikle bilgisayar oyunlarını öğrenmek ilk tercihleriydi. Çocuklarımız için geçmiş yıllarda en önemli uğraş olan, atari türü oyunlar, 2000’li yıllara gelirken yerini bilgisayar oyunlarına terketmişti.

Anımsayalım; yıllarca gençlerimizi cazibeleriyle peşinden sürükleyen atari salonlarına mahküm edilmesinden ne çok şikayetlenmiştik. Ülkemizin bir çok yerinde kırathaneden çok atari salonları vardı.

Neyse ki, bilgisayar teknolojisi geldi de bilgisayaralardaki bilgisayar oyunları gençlerimizi bu atari salonları alışkanlığından kurtardı.

Ama bu kez bir başka tutku gençlerin hayallerini altüst etmeye başladı. Bu kez, bilgisayar oyunlarına ev sahipliği yapan İnternetCafeler gençlerimizin gönlünü çaldı.

Bilgisayar oyunları; evdeki, yediden-yetmişe tüm genç kesimin olmazsa olmazlarına dönüştü. Bu bilgisayar oyunları; ailelere; sadece genc kesime, çocuklara aktardığı psikolojik baskının ötesinde maddi olarak da ek harcama külfeti yükledi. Oldukça yüksek fiyatlara ulaşan Bigisayar Oyun Konsolları, oyun kasetleri ve diskleri, giderek kronik alışkanlık baskısı yaratırken, psikolojik bağımlılıklarının yanısıra, beraberinde psikolojik, sosyal yaşam........

© Yeni Birlik