We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DÖRT MEVSİMİ ÖZLENEN İSTANBUL!

2 0 0
18.08.2019

Yazın da, kışı da, bambaşkadır. Yazın ne zaman geldiğini ne zaman bittiğini anlayamazsınız. Hele hele, Marmara’nın son yıllarında kendini iyice hissettirmeye başlayan ekolojik bozulmanın etksinden midir bilinmez ama, özellikle dört mevsim kavramı neredeyse ortadan kalkmış durumda. İstanbul’da dört mevsim değil neredeyse iki mevsim egemen gibi.

Eskiden, üniversitede okuduğum yılların İstanbul’unu anımsamaya çalıştım. Aklımda kalan, İstanbul’un ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Nisanın yarısından sonra ağaçlar yeşermesini tamamlamış, çiceklerle donanmaya başlamıştır çoktan. O zaman çokça olan yeşil alanların var olduğu kırlar iyice kendine davet eder durumdadır. Şehrin birçok yerinde ağaçlık, çimler ve çiçeklerle kaplı yeşil alanlar günübirlik konuklarını davet etmeye başlamıştır.

1 Mayıs’ın adı o zamanlar “Bahar Bayramı” idi ve güneşin parladığı, giderek ısınmaya başlayan havaların cazibesiyle insanların, güzel bir gün geçirmek için akın akın kırlara gittiği dönemlerdir. Adı üstünde “Bahar Bayramı”’nın gizemi, gülümseyen yüzüyle başlayan mayısın muhteşemliği tüm ay boyunca devam ederdi. Bazan bu güzellik haziranı da kaplardı.

Haziran ortalarına doğru ise yaz ayı, güneşin ısıran sıcaklığıyla kendini hissettirmeye başlar,........

© Yeni Birlik