We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DİZİLERDE "FİNAL" VE "SEZON FİNALİ" KANDIRMACASI! (2)

13 0 0
03.06.2019

Genelde başvurulan bu yöntem son yıllarda giderek özensiz bir yönteme yerini bıraktı. Oldukça da kandırmacaya dönüşen bu son bölüm oyununa yıllardır rastlıyoruz da bu yıl iyice abartılan bir durum ortaya çıktı.

Dünkü yazımızda bu konuya başlamış ve ekranların yüz akı olan iki dizideki bu “Final” veya “Sezon Finali” kandırmacasından söz etmiştik. Diziler genellikle ilk olarak onüç bölüm olarak çekilir ve daha sonraları anlaşmalarla devam eder. Senaryo ve bağlı olarak anlaşmaları sonrasında dizilerin ne kadar devam edeceği ve ne zaman sonlanacağı çok önceden bellidir. Bizde öyle olmuyor bunlar. Ya reytinglerden dolayı birdenbire sonlandırılırlar, ya da yine reytinglerden gelen sonuçlar nedeniyle alelacele hazırlanan bir “Final” bölümü ile sonlandırılırlar. Dizileri ve doğal olarak izleme alışkanlıkları ile yayınları ayakta tutan televizyon izleyicilerinin ne istedikleri ise pek de önemli değildir.

Bu dönem, bu kez daha da savruk ve izleyiciyi hiçe sayan bir uygulamaya teslim edilmiş durumda. Bu bir televizyon iç meselesi, yapımcı ile yayıncı arasındaki bir sorun gibi görünse de, böylesine sorumsuzca, dizi izleyicisiyle alay eden bir duruma getirilmemeliydi. Şu an kafalar iyice karışmış durumda.

Dünkü yazımızda sözünü ettiğim........

© Yeni Birlik