We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AH GÜZEL İSTANBUL, SENİ NEYLEMELİ! (2)

2 0 0
08.10.2019

Güzel İstanbul; adına şarkılar bestelenmiş, sayısız şiirler yazılmış, öyküler dizilmiş söyleneçek çok şeyi olan İstanbul, çok önemli imparatorluklara başkentlik yapmış, tarihi ve bölgesel özellikleri ile dünyanın gözünün üzerinde olduğu en büyük şehrimiz.

İstanbul, en büyük ilimiz ve birçok ilimizde olduğu gibi büyükşehir ve etrafında yerleşik otuzdokuz ilçe belediyesi tarafından yerel olarak yönetiliyor.

Nüfus yoğunluğu olarak ülkemizin uzak ara en büyük şehri olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük metropollerinden biridir. Böylesine büyük bir şehri yerel olarak yönetmek pek de kolay değildir. Yerleşik olarak onaltı milyondan fazla, ziyaretçi olarak gelenlerle yirmi milyonu aşkın insanın yaşadığı bu bütük şehrin bitmeyen sorunlarına çare bulmak da öyle kolay bir iş değil.

İstanbul’un bu bitmeyen sorularına çözüm için bir takım nedenlerin engellerinden arınmak ve ülkesel birliktelik penceresinden bakılarak planlanacak ve mutlaka uygulanacak çözümlere ihtiyaç vardır.

Geçmişte neler yapıldı, neler eksik, neler yapılmalıydı bir kenara bırakıp, yapılmamış gibi değerlendirmeleri konu yapmak, İstanbul için acil çözüm bekleyen sorunların ötekileştirilmesinden başka bir işe yaramaz.

İstanbul; ne zaman geleceği belli olmayan bir deprem gerçeğinin........

© Yeni Birlik