We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TARİHİ NATO ZİRVESİNİN ARDINDAN, TÜRKİYE'NİN KAZANIMLARI VE YENİ RİSKLER

5 0 0
01.07.2022

İspanya’nın başkenti Madrid’teki NATO Liderler Zirvesi sona erdi.

Uzmanların çoğuna göre yeni bir soğuk savaş döneminin başlangıcı olması açısından tarihi bir zirve.

Kişisel kanaatim soğuk savaşın ötesine geçen, İkinci Dünya Savaşı öncesi bir döneme girildiği yönünde. Yani bu zirvenin ardından yeni bir dünya savaşı hiç olmadığı kadar yakın.

Konunun bu boyutundan önce zirvenin Türkiye ile ilgili yönlerine bakmakta yarar var.

Malum, zirve öncesi en çok tartışılan konulardan biri Türkiye’nin, NATO’ya üyelikleri gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’ya yönelik veto kartını masaya sürmesiydi.

Zirve öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in gözetiminde Türkiye ile adı geçen iki ülke arasında varılan bir mutabakat ile bu kriz aşıldı.

Açıkçası, bir-iki hafta gibi kısa bir sürede İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin taleplerinin tamamına yakınını kabul eden bir anlaşmaya imza atmasının benim açımdan sürpriz olduğunu ifade etmeliyim.

Kişisel beklentim, başta ABD ve İngiltere olmak üzere İttifak’ın büyük ortaklarının her iki ülkeye birkaç konuda küçük bazı tavizler verdirip, Türkiye üzerinde ciddi baskı kurmak suretiyle bu veto engelini aşmaya çalışacakları yönündeydi.

Gerçi Ankara ilk günden itibaren, talepleri karşılanmadan hiçbir şekilde vetosunu geri çekmeyeceğini deklare etti ancak buna rağmen ABD ve onunla birlikte hareket eden ülkelerin bu yolu izleyeceğini düşünüyordum.

Ancak öyle olmadı.

İsveç ve Finlandiya Türkiye karşıtlığıyla zehirlenmiş olan kamuoylarının beklentilerinin aksine ciddi şekilde geri adım atarak Ankara için zafer diye nitelenebilecek bir mutabakat metnine imza attılar.

Her iki ülke de zaten PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyordu ancak buna karşın özellikle de İsveç’in bu terör örgütünün Avrupa’daki üssü haline geldiği de sır değildi.

Her iki ülkenin, terörizmle mücadele konusunda Türkiye ile dayanışma içinde olacakları yönündeki laflar beklenen taahhütlerdendi.

Ancak mutabakat metninin 5. maddesinde yer alan “Finlandiya ve İsveç, PKK’nın........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play