We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

OPERASYON

5 0 0
26.05.2022

Mayıs 2019’da Kuzey Irak’taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik başlatılan Pençe operasyonlarının son halkası Pençe-Kilit operasyonu devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’ye yönelik de yeni bir operasyon sinyali verdi.

Operasyon ile ilgili ayrıntıların bugünkü MGK toplantısında masaya yatırılması bekleniyor.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün korunması için, ülkenin birlik, bütünlüğü ve bekâsı için ve de güvenlik endişelerinin tamamen bertaraf edilmesi için böyle bir operasyonunun er veya geç yapılması gereklidir, şarttır ve zaruridir.

Zira PKK ve Suriye uzantısı PYD/YPG unsurları yok edilmedikçe Türkiye’nin de bir bölümünü içine almayı hedefleyen güney sınırlarımızda bir terör devleti oluşturma gayretleri sona ermeyecek, aksine bu risk her geçen gün artarak devam etmektedir ve edecektir.

O nedenle operasyon kararı doğru ve yerindedir.

Kuşkusuz bu operasyonun hem askeri hem siyasi ciddi etkileri olacaktır.

Açıkça belirtmek gerekir ki, askeri yönden her ne kadar operasyonun hedefinde PKK ve YPG var ise de siyaseten en büyük hedef Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Zira yarım asırdan bu yana bu terör örgütünü kollayıp koruyan da, Suriye’de bunlara bir terör devleti zemini sağlayan da, bunun için binlerce TIR dolusu silah ve milyarlarca dolar bütçe desteği sağlayan da odur.

O nedenledir ki, Erdoğan’ın operasyon kararını açıklamasının ardından ilk ve en sert tepki ABD’den geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, böyle bir operasyondan “derin endişe duyduklarını” belirterek, bunun “bölgeyi istikrarsızlaştıracağını” savundu.

Sanki bölgede bir istikrar varmış gibi.

Bölgeyi istikrarsızlaştıranın, bölgede dökülen her damla kandan birinci derecede sorumlu olanın kendileri değilmiş gibi.

Bu açıklama da çok net bir şekilde gösteriyor ki ABD, bu operasyonun karşısında duracak, engellemek ve boşa çıkarmak için elinden geleni yapacaktır.

Ancak artık Türkiye........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play