We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MUHALEFETİN ADAYI VE HDP-DEMİRTAŞ "GÜZELLEMELERİ"

8 0 0
28.07.2022

Seçim süreci yaklaştıkça iç politikadaki hareketlilik de artıyor.

Özellikle muhalefet cephesindeki adaylık yarışının hız kazandığı gözleniyor.

Bu cephenin en gözde adaylarından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun süredir sert bir şekilde düşen itibarını geri kazanma gayretine girerken daha önce ismi alt sıralarda geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın cumhurbaşkanlığı adaylığı için daha hevesli olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Buna karşın muhalefet cephesinin ikinci büyük partisi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sık sık bir arada görüntü vererek tercihinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan yana olduğu mesajı vermeye çalışıyor.

Adaylık yarışında yeni isimlerin öne çıkıp çıkmayacağını ya da İmamoğlu’nun bozulan imajını düzeltip bu yarışa yeniden katılıp katılamayacağını ilerleyen süreçte göreceğiz ancak şu an itibariyle iki favori adayın Kılıçdaroğlu ve Yavaş olduğunu söylemek mümkün.

Muhalefet cephesi adına yazan, çizen ya da konuşan meslektaşlarımız ve siyaset bilimcilerin büyük çoğunluğu Kılıçdaroğlu’na daha çok şans verse de kişisel kanaatim, Yavaş’ın şansının daha yüksek olduğu yönünde.

Bunun birçok nedeni var.

Birincisi altılı masayı oluşturan partilerden en azından üçünün genel başkanları “evet” dese bile tabanlarının hiçbir şekilde Kılıçdaroğlu ismine sıcak bakmayacağı.

Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi seçmeninin büyük kısmının sandığa gitmeyeceği, gidenlerin de büyük kısmının tercihini Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullanacağını öngörmek zor değil.

Söz konusu........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play