We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI'NIN SİYASİ ETKİLERİ

5 2 0
05.03.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı, önümüzdeki dönemin en yoğun tartışılacak gündem maddelerinden biri olacak gibi görünüyor.

9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren ve nihai hedefinin “yeni ve sivil bir anayasa” olduğu açıklanan Eylem Planı’nın 2 yıllık bir zaman dilimi içinde uygulamaya geçmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hafta içinde buna ilişkin eylem takvimini de açıklayacaklarını bildirdi.

Kuşkusuz bu Eylem Planı’nın hayata geçmesi ülkemizde demokrasi ve insan hakları standartlarının yükseltilmesi açısından oldukça büyük öneme haiz.

Eylem Planı bu yönleriyle tartışılıyor ve daha uzun süre tartışılacak da.

Hayata geçirilmesinin hepimizin hayatına ciddi olumlu yansımaları olacak.

Bunun hem iç hem de dış siyasette de etkileri olacak.

Hatta Eylem Planı açıklandığı ilk andan itibaren özellikle iç siyasete etkisini göstermeye başladı bile.

Türkiye’nin iç siyaseti uzun süreden bu yana dış siyasetle iç içe tartışılageldiği için Eylem Planı’nın etkilerini henüz hissettirmediği ancak önümüzdeki günlerde yansımalarını görmemizin muhtemel olduğunu düşündüğüm dış siyasi etkilerini öncelikle ele almakta yarar var.

Malum, yeni ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelir gelmez öncelikli hedeflerinden birinin “insan hakları ve demokrasi”nin desteklenmesi olduğunu söyledi.

ABD’nin özellikle dış yaklaşımlarında insan hakları ihlalleri konusundaki sicilinin dünyadaki tüm ülkelerden daha kabarık olduğu notunu düşelim önce.

Buna karşın ABD, dünyanın süper gücü olmanın........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play