We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KOVİD-19'A KARŞI GÜVENLİ EV NASIL YARATILIR?

4 0 0
26.10.2020

Evinizde sizi koronadan koruyacak 9 önlem!

Koronavirüse karşı güvenli bir ev nasıl yaratılır? Kendinizi, aynı evi paylaştığınız ailenizi koronavirüsten nasıl koruyabilirsiniz? Eğer, evde yaşlı bir aile büyüğünüz varsa, kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, KOAH gibi kronik sağlık problemi olan bir aile ferdiniz bulunuyorsa, okula giden bir çocuğunuz varsa evinizde korona virüsüne karşı ne tür önlemler almalısınız? İşte, Kovid-19’a karşı evinizde almanız gereken 9 önlem:

1. GÜVENLİ VE TEMİZ EV ORTAMI YARATIN!

Son günlerde dışarıda sürekli maskeyle gezen, sosyal mesafelerini korumaya her şartta özen gösteren iki arkadaşım Kovid-19 tanısı aldı. Önlemlere dikkat etmelerine karşın onlara koronavirüs bulaşmasına yol açan sebep neydi? Farkında olmadan yaptıkları bireysel korunma yanlışları mı vardı? İşte bunları arkadaşlarımla konuştuğumda aile içinde Kovid-19 kaptıklarını öğrendim. Yani önlem aldıkları sokakta, işyerinde, markette değil; kendilerini en güvenli hissettikleri yerde koronavirüse yakalanmışlardı.

Dünyada ve Türkiye’de Kovid-19’da ikinci dalga yaşanıyor. Özellikle Ekim ve Aralık arası çok riskli bir dönem. Dışarıda sosyal mesafenizi koruyup maskenizi takıyor olabilirsiniz ama maalesef sadece bunlar yetmiyor. Evinizi de güvenli hale getirmeniz, Kovid-19 açısından temiz ev yaratmanız gerekiyor.

2. MÜMKÜNSE MİSAFİR KABUL ETMEYİN!

Çoğu kişi dışarıda sosyal mesafeyi koruyor. Buna karşın aynı apartmanda oturan, kendisi gibi Kovid-19 önlemleri konusunda hassas olduğuna inandığı bir komşusunu, arkadaşını evinde misafir edebiliyor. Yine aynı şekilde anneler, babalar evlerinde çocuklarını, torunlarını ağırlıyorlar; bazen özlem gidermek için sarılıp, öpüşüyorlar. İşte Kovid-19’un fırsat beklediği ortamların başında insanların kendilerine yakın gördüğü kişilerle evlerdeki böyle buluşma anları geliyor.

Eğer, kız kardeşiniz, baldızınız, kayınbiraderiniz, oğlunuz, kızınız sizinle aynı evde yaşamıyorsa ne kadar dikkat ederse etsin; onun da potansiyel bir Kovid-19 taşıyıcısı olabileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın. Çünkü son zamanlarda Kovid-19 testi pozitif çıkan pek çok tanıdığımda maalesef bu aile içinde, arkadaş ve eş-dost ortamında bulaşma öyküsü var. Bu yüzden özellikle Kovid-19’un pik yaptığı içinde bulunduğumuz aylarda en yakınlarınızla bile mümkünse görüşmeyin, evinize misafir kabul etmeyin. Karantina günlerindeki gibi evinizde güvende kalın. Hele evinizde yaşlı bir aile büyüğünüz varsa, kalp, diyabet, KOAH, astım, organ yetmezliği gibi kronik hastalığı olan bir akrabanız bulunuyorsa riski göze almayın, evinizde misafir ağırlamayı, misafirliğe gitmeyi birkaç ay erteleyin.

3. EVİNİZDE DE MASKE TAKIN, SOSYAL MESAFEYİ KORUYUN

“Bu benim kız kardeşim, erkek kardeşim. Onda asla Kovid-19 yoktur” diye düşünmemelisiniz. Koronavirüs yakın akraba, samimi arkadaş, dost ayrımı yapmaz. Eğer bir akrabanız, arkadaşınız evinize ziyaretinize gelirse, maskenizi takın, sosyal mesafenizi koruyun. Sosyal mesafeyi korumak adına 4 kişiden fazla evinize konuk kabul etmeyin. Misafirinizden de maskesiyle oturmasını rica edin. Küresel ciddi bir........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play