We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YOLCULUĞUN HAZZI

13 0 0
20.07.2022

Çanakkale’den Bozcaada’ya doğru yol alırken bedenin geçici hazları ile ruhun kalıcı hazları arasında sıkışan ve hedonizmin kıskacına giren günümüz insanına takıldım yeniden. Yeni bir beldeyle, olayla, yapıyla, deneyimle, insanla ilk kez karşılaşmanın sağladığı ruhsal tatmin alanlarımızı adeta kuşatan ve daraltan maddi tatmin alanlarını düşündüm. Yıllar önce umreye ilk gidişim düştü aklıma.

Mübarek Kâbe’yi ilk gördüğümdeki müthiş heyecanı hatırladıkça aynı ruhsal tatmini yeniden yaşıyorum. Rehber hocanın öncülüğündeki bir grup insan, Allah’ın evine doğru yürürken zihnindeki Kâbe ile karşılaşmanın heyecanı içindeydi. Nihayet belirli bir yakınlığa gelince durduk. Artık Ev’in bahçesindeydik.

O’nun evine çıplak gözle bakacak olmanın ve O’na misafir olmanın heyecanıyla nefesler tutulmuştu. Yavaşça kafamızı kaldırdık ve insanlığın kıblesiyle tanış olduk. Kocaman siyah bir binanın etrafında dolaşan insan seline karıştık. Geniş bir meydanda, yüksekliği dokuz, eni sekiz metre olan kutsal mabedin etrafında, bütün rütbelerinden arınarak sıradan olmayı kabullenen, beyaz giysiler içinde insanlar. Daha fazla insan olma rütbesinin peşindeki insanlar.

İLKLERİN HAZZI

En özlediğine kavuşmanın heyecanı ile ağlayanlar, uzun süre gözlerini mabetten ayıramayanlar, ayakta zorlukla durup yanındakine tutunanlar, “Orayı görmeden öleceğim” korkusunu aşanlar, dudaklardan dökülen dualar, adeta yitirdiği bir uzvuna kavuşanlar, yeryüzündeki bütün varlıkların sağlayamadığı eşsiz bir manevi tatmin yaşayan ruhlar, kim bilir kaç yıldır zihinlerinde yaşadıkları savaşı sulha çevirenler, bir insan olarak sınırlarını keşfetmenin güzelliğine varanlar, zihinsel ve maddi gerçekliklerini buluşturmanın doğallığını yaşayanlar, kime misafir olduklarının ağırlığı ile ne........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play