We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ŞİKÂYET YOK

11 0 0
13.04.2022

Dünya insanı son dönemde bir şikâyet girdabında. Yaşanan olaylar, mücadeleler, değişen insanlar, siyaset, ekonomi, eğitim, kariyer, kaygı, umutsuzluk… Yaşamından mutlu değil insanlık ailesi. Fert ve toplum düzeyinde sergilediğimiz davranışlar, hayatımızdan şikâyetçi olduğumuzu haykırıyor adeta.

İki yıl süren pandeminin ardından gelen ekonomik ve psikolojik dalgalanmalar, bitmeyen savaşlar ve hayat pahalılığı… Sel, tsunami, yangın ve deprem gibi doğal afetler… Türlü kanser çeşitleri, stres altında kalan kalplerin krizleri, yetersiz kalan böbrekler, iflas eden ciğerler, beyin ölümleri… Ve artan şiddet, bozulan psikolojiler, azalan güven, unutulan merhamet, aranılan adalet ve daralan ruhlar… Bu ve benzeri gelişmeler bir olup rutinimizi yavaşlatsa da, hayatımızı daraltsa da yaşamak çok güzel.

Sorunlar ve olumsuzluklarla iç içe olan birey, sürekli olarak şikâyet alışkanlığı geliştirdiğinde hayat kalitesi ile hayat memnuniyeti düşer. Oysaki yaşadığı sorunlarla mücadele eden ve problem çözme çabasına giren bireyin, hayat kalitesi ve memnuniyeti daha az etkilenir.

Bileşik kaplar sistemi hayat, bir taraftaki kayıp diğer tarafın kazancıdır. Yaşamdaki kayıpları ya da kazançları tek başına görmek bizi eksiltecektir. Mesela yeryüzündekiler salgının hayattan kopardığı yaklaşık altı milyon can için ağlarken, yer altındaki insanlık ailesi belki de yeni misafirleriyle mutludur kim bilir. Hayatı sadece canlılığımızı sürdürdüğümüz zaman dilimi olarak görmek, öncesi ve sonrasıyla bir........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play