We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

PATATES İLE SOĞAN GİBİ

6 0 0
27.07.2022

Çocukken akşam yemeklerindeki buluşmayı iple çekerdik. Cevahir Yengemin soğanlı patates (kap) yemeğinin tadını yıllardır unutamam. Kocaman kesilmiş patates ve soğan dilimlerinin muhabbetine renk veren salça ve tat veren tuz.

Kendi tabiatına uygun şartlarda bin bir emekle yetişen patatesi ve soğanı özelliklerine uygun hasat ederiz. Aynı yemekte buluşsunlar ve ortak bir tat versinler diye türlü işlemlerden geçiririz. Önce soyar, sonra keser ve biçim veririz. Bazen kaynar suyla bazen kızgın ateşte imtihan ederiz.

Farklı tarlalarda yetişen bu ikili bir tencereden sonra bir tabakta buluşur. İki ayrı varlık kendi formlarından, kişiliklerinden, önceliklerinden ödün verirler de aynı yemekte buluşurlar. İcabında kendi bireyselliklerini unutup yar olurlar. Böylece birbirlerini tamamlayarak iki olmaktan kurtulup bir olurlar.

Son dönemlerde rastladığımız evliliklerin önemli kısmında patates ile soğanın aşkını, muhabbetini göremiyoruz maalesef. Farklı bir aile ortamı, eğitim ve kültürden gelen kadın ve erkek, bir yuva kurmak için evleniyorlar ama bu birlikteliği sürdürmede zorlanıyorlar. Sohbet ve muhabbetin azaldığı haneler, giderek artan geçimsizlik, hızla artan boşanma oranları, çığ gibi çoğalan dağılmış aileler, kimsesiz çocuk ve gençler, kendi evlerinde yalnızlığa mahkûm olan yaşlılar…

ALLAH’I TAKLİT EDİYORLAR

Modern hayatı, bireysellik ve yalnız yaşama ile eşdeğer tutan sanal dünyanın popüler kültürü, aile ve aile değerlerini hızla dışlıyor. Hür düşünen, duygularını yaşayan, inanan, değerleri olan, kendisini gerçekleştirme gayreti olan insan modelinin, geleneksel aile ortamında yetiştirilmesi istenmiyor artık. Sanal dünyanın baronları, dijital dünyanın patronları ve egemen güçler; düşünce ve duygularını yönetebildiği........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play