We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÖLÜMÜ DÜŞÜNMEK

6 0 0
22.06.2022

Çevremizdeki her ölüm, hayatla bağımızı biraz daha azaltıyor. Yaşamını yitiren her yakınımızla biraz daha yaklaşıyoruz ötelere. Yaş aldıkça yaşamla bağımız azalıyor. Yalnız kalıyoruz ve hayatın tadı kaçıyor giderek. Sevdiklerimiz gibi sevenlerimiz de azalıyor. Işıklarımız söndükçe gölgeler çoğalıyor, gördüklerimiz ve hissettiklerimiz azalıyor, daha derin düşüncelere dalıyoruz. Ve her ölüm bizi de biraz öldürüyor aslında.

2 yıl süren pandemi ardından yeryüzünü saran ekonomik dalgalanmalar, bitmeyen savaşlar… Seller, yangınlar, tsunamiler… Türlü kanser çeşitleri, çoğalan kalp krizleri, yetersiz kalan böbrekler… Ve bozulan psikolojiler, daralan ruhlar, dalga dalga yayılan şiddet… Hepsi bir olup adeta yavaşlatsa da rutinimizi ve bozsa da moralimizi daralmaya mahal yoktur. Zira bağlarımız zayıflasa da hayatı her an yeniden okumak, anlamak ve bir daha düşünmek elimizdedir.

Bir şeyi anlamak için onun içine girmek, yaşamak ve nüfuz etmek gerekir. Anlam vermediğimiz şeyden korkar, uzaklaşır ve düşman oluruz. Tanıdığımız, anlam yüklediğimiz şey de bizim olur, bizden bir parça olur. Varlığı ve eşyayı anlamak için düşünmek ve beş duyumuzu aktif biçimde hareket ettirmek gerekir. Lakin bu yetmez çoğu zaman. Hayatın en karmaşık gerçeği olan ölümü anlamamız, eşya ve olayların görünür kısmını tanımamızı sağlayan aklın ve beş duyunun ötesinde keşifler yapmayı gerektirir.

GERÇEĞİN PERDESİ

En kuşatıcı hakikatimiz olan ölümü düşünmek; somut gerçeğin perdesini kaldırmamızı ve görünen üzerinden görünmeze doğru yol........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play