We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MUHABBETİN KAPISI: SOHBET

9 0 0
13.07.2022

Evdeki son onarım işimiz banyonun musluğu idi. Tanıdığımız usta, güler yüzü ile musluğun contasını değiştirirken her zamanki gibi ayaküstü sohbet ettik. Ben ona takılırım o da boş durmaz. Moralimin neden bozuk olduğunu sorunca danışmanlık yaptığımız bir aile şirketinde günlerdir çözmeye çalıştığım derin bir insan ilişkileri sorununu isim vermeden paylaştım. Konunun mahremiyeti gereği sorunu müsaadenizle bir kenara koyalım. Ancak ustanın verdiği cevap sorunun çözümü için zihnimde öyle bir ışık yaktı ki belki de kendime kalsam günlerce bu aydınlanma olmayacaktı.

Psikoloji, davranış bilimleri, sosyoloji, hukuk gibi konularda eğitim almak, uzman olmak kuşkusuz insan ilişkilerinde farklı becerileri ve yöntemleri kazandırır. Ancak birçok insan, kendi mesleki deneyimleri çerçevesinde yoğun bir insan ilişkileri yumağı içinde yetişir ve bazen bir uzmandan daha ötede yol gösterici olabilir. Yeter ki onlarla samimi bir iletişim ortamında sohbet edelim.

İnsan insana sohbetten uzaklaşmak, günümüz sanal dünyasında bireyin, ailenin, kurumun ve toplumun en büyük yaralarından biridir. Empati olarak dile getirdiğimiz diğerleriyle hem hal olmak, onların gündemleriyle, duygularıyla, dertleriyle buluşmak, onları dinlemek, düşünce dünyalarında yol almak ve böylece ruh hallerini okumak elbette karşılıklı faydalar sağlar.

SOHBET İHTİYACI

Düşünün ki insanın sahip olduğu varlıkların daha az olduğu ama daha huzurlu olduğu zamanlardan bugün alabildiğine çoğalan varlıklarına rağmen giderek huzursuzdur dünya insanı. Huzursuzuz çünkü çığ gibi artan sanal iletişimle bilgi değil ileti ve malumat bombardımanı altındayız. Hayatımız, çözümlerin değil sorunların ifşa edildiği ekranlar arasında geçiyor.

İleti alışverişi kalabalığının içinde yalnız........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play