We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KIRMIZI ARABALI GENÇ

11 0 0
06.04.2022

Akıcı bir trafikte yol alırken sağ şeritten hızla gelen kırmızı renkli bir araç birden önüme geçti. Dar mesafede fren yaptım ve sarsıldım. Neyse ki kaza olmadı. Kızgınlıkla sürücüyü izlerken bir öndeki aracı, sonrakini ve sonrakileri de çok tehlikeli şekilde geçti. Otoyolun şeritleri arasında zikzaklar çizerek, keskin makaslarla ilerledi ve gözden kayboldu. Çok geçmeden trafik yavaşladı. Yüzlerce araç yaklaşık yarım saat çok ağır ilerledikten sonra fark ettim ki, kaza yapan o kırmızı arabaydı.

Yolda adeta slalom yapan kırmızı aracın sol refüjdeki feci kaza görüntüsü ürkütücüydü. Aşırı süratli araba birkaç araca çarptıktan sonra takla atmış. Hurdaya dönmüş aracın yanında yerde oturan sürücüye kızgınlık ve acıma duygularının karışımı ile yaklaştım. Şükür ki bir şeyi yoktu, ambülans gelene kadar konuştuk ve tanımaya çalıştım. Sonra zaman zaman aradı bu genç insan ve birçok kez sohbet ettik.

Ailenin tek evladı olan 29 yaşındaki bu delikanlı, iddialı olmayan bir üniversite eğitimi almış, babasına ait plastik saklama kabı yapan küçük bir aile işletmesinde çalışmaya başlamış. İnsan ilişkilerinde kendini kontrol etmede zorlanıyordu. Temel kişilik donanımları arasında karizma, hitabet, kişisel gelişim gibi aranan liderlik özellikleri dikkat çekiyordu. Özgüven ile narsisizm arasında bocalıyordu.

Hak konusunda kendisine öncelik tanıyan, başkasına kolayca zarar veren, kendisini vazgeçilmez gören, trafik gibi toplumsal alanlarda geçiş üstünlüğü sağlayan bu anti sosyal davranışların kaynağı nedir acaba?

ÖZGÜVEN Mİ NARSİSİZM Mİ?

Kuşkusuz bireyi toplumdan uzaklaştıran, diğerleriyle karşı karşıya getiren, çevresiyle uyumunu........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play