We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KİBİRLİ ARKADAŞ

7 0 0
29.06.2022

Biz ölümü düşünürken bile ölümler devam ediyor. Yaşlılar, gençler, zenginler, fakirler, yönetenler, yönetilenler, sağlıklı olanlar, hastalar, kadınlar, erkekler, âlimler, öğrenciler, iyiler, kötüler… Mademki ölümü tatmayan kalmayacak o halde nedir bu telaş? Sağ çıkmayacağımız kesin olan bu dünyada diğerlerinin hizmetkârı olarak yücelmek yerine diğerlerinin efendisi olmanın kibriyle küçülmenin sebebi nedir?

Bir dostumuzla sohbetimizde akrabasının ruh hali ve davranışlarıyla ilgili dile getirdikleri tam da bu sorunun cevabı niteliğindeydi:

“…Yaşıtım olan akrabamla beraber büyüdük. Çocukluğunda da hep bir adım ileride olmak, farklı olmak, oyunların galibi olmak isterdi. Eğitim alma imkânı olmadı ama çalıştı, çabaladı, birçok iş deneyimi oldu. Varlık, çaba ve nasip işi. Evlendi, çocukları oldu maddi yönden kısmeti de açıldı, kurduğu iş tuttu.

Çocukluğundaki kavgacı tutumu, diğerlerini yok sayarak öne geçme çabası ve oyunları kazanmak için diğerlerini oyundan ekarte etme eylemleri iş dünyasında daha geniş uygulama alanı buldu. Daha çok zengin olmak çabasının altındaki esas güç, diğerlerini geçmek ve daha üstün olmaktı.

Benzer karakterin yansımaları iş dünyasında da geçerli olunca kısa zamanda işlerini büyüttü. Hızlıca zengin olmak derdiyle çocuklarının eğitimine önem vermedi ve onlar yeterince olgunlaşmadan mücadele odaklı ticaretin içinde buldular kendilerini.

HADDİ AŞIYOR

Şimdi arkadaşıma üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Zira çok hedeflediği zenginliğe kavuştu. Fabrikası, satış mağazaları, evleri, arabaları kısacası maddi anlamda istediği yere geldi gelmesine de ben biliyorum ki çok yalnız ve kimsesiz. Ayrıca huzursuz ve birlikte olduğu kişileri de huzursuz ediyor. Her bir araya geldiğimizde ezberlemiş gibi kendisinden ve başarılarından söz eden,........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play