We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSAN NEDİR NE DEĞİLDİR?

13 0 0
11.05.2022

Ortaokul üçüncü sınıftayken bir resim sergisine gitmiştik. Resim öğretmenimiz çiçek temalı sergideki resimleri, ressamları, resimlerdeki sanat akımlarını itina ile anlatıyordu. Resme merakım vardı ama insanlara merakım daha fazlaydı. Yaşlı bir adam dikkatimi çekti. Bazı resimlere hayretler içinde bakıyor sonra hızla diğerine geçiyordu. Yanına yaklaştığımda bir resmin önünde ‘suphanallah’ dediğini duyar gibi oldum ve şaşırdım.

Boyum yetişmediği için tam bakamadığım ve gördüğüm kadarıyla da pek bir şey anlamadığım bu resimden neden bu kadar etkilendiğini merak ettim ve sordum. Yaşlı adamın cevabı, insanı tanıma yolculuğumda sık sık başvurduğum ve her defasında derinden etkilendiğim bir mihenk oldu.

Torunu ile birlikte sergiye gelen yaşlı adam şöyle söylemişti: ‘Evladım resimler çok güzel. Yalnız resimlerden çok bir kelebek ilgimi çekti. Bu salonda bir kelebek var. Müthiş renkleri, kıvrak hareketleriyle bir resimden diğerine konuyor. Belki de resimlerdeki çiçekleri gerçek sanıyor. Kelebeğin güzelliğini ve tuvallerdeki arayışını hayretle izliyorum.’

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde insan; ‘toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı, Âdemoğlu’ olarak tanımlanmıştır.

İNSAN MANADAN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

İnsanlık tarihinin bir anlamda insanı tanıma tarihi olduğunu söyleyebiliriz. Zira insan var olduğu günden bu yana kendisini sorgulamış, kendisini bilmeye ve anlamaya çalışmıştır. Ancak insanın ne olduğunu anlama, insanı bilme ve insan olmanın sorumluluğunu algılama konusunda henüz arzu ettiğimiz yerde olmadığımız........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play