We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİR ŞİİR: "GİTTİ"

4 0 0
10.08.2022

Günümüz insanının durumu net: Bedenler giderek ruha sığmıyor. Sonuç da net: Bedenin arzularının yanında ezilen, küçülen ve kendini ifade etmekten aciz kalan ruhumuzun dengesi bozuluyor. Şişen benlikler, şöhret derdi, ille de maddi zenginlik, yükselen şiddet, düşen ahlak algısı. Kısacası maddi hazların dünyasındaki geçici mutluluk arayışı, insanı kendisinden uzaklaştırıyor.

Asıl üzerinde durmak istediğimiz ruhun bedene sığmamasıdır ki hızla bu halden uzaklaşıyoruz. Beden hapishanesi dar gelir, ruhumuz yükselir de yükselir. Ve bedene sığmaz olur. Ruhun bedene sığmaması, insanın geçici olmayan kalıcı gerçek hazzın peşine düşmesidir. Maddenin sağladığı somut zevk odaklı hazın yanında mananın sağladığı soyut zevk odaklı ruhsal haz, bireyi fabrika ayarları ile buluşturur. Gözyaşı, ruhun bedene sığmadığının göstergelerinden biridir mesela.

Ruhun bedene sığmaması sonucu, dünya küçülür insanın gözünde ve daha geniş, renkli ve derin bir açı ile varlık âlemine yöneliriz. Böyle bir zamanda ruh, usulca akan bir derenin suyu, kendi halinde uçan kuşların cıvıltısı, su ile dans eden ördeklerin sesi, bir müziğin namesi, bir sanat eserinin ihtişamıyla kendini bulur.

Koca buz........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play