We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AĞZIMIZIN TADI

4 0 0
03.08.2022

Yaz günü kana kana su içip tadını alamamak da bir imtihan olsa gerek. Covid ile ilgili birçok köşe yazısı yazdım, canlı yayınlarda konuştum belki ama nihayet hasta olunca anladım ki az bile söylemişim.

Rahmetli Babam, uzun süre hasta olmayınca sıkılırdı. Zira hastalığı, Allah’ın insanla alışverişi gibi görürdü. Her şeyin düzeninde, ölçüsünde ve alışılageldiği gibi devam etmesi kadar bu düzenin aksaması, duraklaması, bazen bozulması da hayatın olağan akışının sonucudur ve bazen de yenilenmedir. Dolayısıyla sağlık gibi hastalığı verene de şükrediyor ve sebeplere yapışarak ikisinden de nasiplenmeye çalışıyoruz.

Düşünün ki cananlarınıza dokunamıyor, sevemiyorsunuz. Yiyeceklerden uzaklaşıyorsunuz ve hareket kabiliyetiniz azalıyor. Hal diliniz, sözlerinizin önüne geçiyor. Kemiklerinizden adeta ayrılmak isteyen kaslarınızın ağrısı, bedenin taşımakta zorlandığı baş ağrıları, boğazı yırtacak öksürükler… Hepsi bir yana suya kanamamak ayrı bir dert. Zira ağzımızın tadı gitmiş.

Bir virüs nasıl da altüst ediyor kocaman vücut sistemini ve insanı birçok şey gibi suyun tadından da uzaklaştırıyor. Ka ybedince farkına vardığımız değerler misali elimizden gidince ağzımızın tadının ne kadar kıymetli olduğunu anlıyoruz.

Demek ki düzen bozulunca işin tadı kaçıyor. Türkçemizde temenni ve dua olarak da kullanılan “Allah ağzımızın tadını bozmasın” deyimi bu durumu nasıl da güzel özetliyor. Hem gerçek hem de mecaz anlamda kullanılan bu deyim; kurulu düzenin bozulması, ahengin sarsılması ile oluşan düzensizlik ve belirsizlik ortamının getirdiği kaygı ve huzursuzluğu anlatır.

SUYUN TADI

Şu halde ağzımızın tadının kaçmasının maddi........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play