We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNANMAK VE TESLİM OLMAK

6 5 1
04.03.2021

İnsan olmanın en büyük değeri, insanın İslam fıtratına göre bir hayat tarzını benimsemesi, yaşaması ve kamil insan olma yolunda ceht etmesi, bu yolda gayret göstermesidir. Mümin ve Müslüman olmak, salih amellerle kamil insan olarak nurlanmak ve şuurlanmak demektir. İnsanın en büyük problemi kendisidir, nefsidir, iradesidir. Bu açıdan en büyük cihat da nefsinin taşkınlıklarına ve azgınlıklarına karşı yapılan cihattır. O halde Allah’a inanacağız ve onun emirlerine uyarak ihlasla teslim olacağız.

Mümin ve Müslüman olmak

İbnü'l Arabî’ye göre mümin kelimesi iki kökten türemiştir. ‘İman etmek’ köküne göre mümin, varlığın birliğini ve çokluğun birliğini onaylayandır. ‘Emin olmak’ köküne göre mümin ise, güven veren ve her hak sahibinin hakkını gözeten demektir.

Bu iki kök de, Kur’an’da yer alan ‘mümin’ kelimesinin mânâsıdır. Bu anlamda bakarsak, biz pek ‘mümin’ olmuyoruz, çünkü bu iki özelliğe de sahip olana ‘mümin’ deniyor.

Bir kere ‘mümin’; Allah’tan emin olan, yaratılmışın kabiliyetini kabûl eden ve herkese kendi değerinden değer veren kişiye denir.

Mümin kalbiyle herkesi anlar, kabûl eder; vücûduyla ise şerîata aykırı olan şeylere îtiraz eder.

Dolayısıyla doğal olarak Müslüman ve mümin olabilmek; teslim olup her yerde Allah’ı görebilmek demektir.

Bunları yapamadığımıza göre biz ne tam hakîkî Müslümanız ne ahlâk-ı Muhammedî’ye göre hareket ediyoruz, ne insanlara değer veriyoruz. Nefret bizde, kin bizde, biz kalbimizi irâde edeceğimiz yerde, yâni kalbimizi nurla aydınlatıp Allah’a yöneleceğimiz yerde; nefsimizi irâde ederek, yâni nefsimizin........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play