We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ERMENİSTAN ÇIKMAZI

2 1 0
04.03.2021

Komşumuz Ermenistan’daki gelişmelere geçen haftaki yazımızda değinmiş ve ileriki tarihlerde Ermenistan’ın ülke olarak yeni sorunlara gebe olduğundan bahsetmiştik. Öyle ki bölge coğrafyasında çok önemli gelişmelere imza atamamış ama çevresindeki ülkelere karşı gösterdiği hasmane ve saldırgan tutumun yaratmış olduğu tepkilerden, ABD ve AB’nin arkasına sığınarak şimdiye kadar kaçmayı başarmış Ermenistan, an itibarı ile kendi içinde kendi sorunları ile boğuşur bir konumuna düşmüş durumda. ABD ve AB destekli hareket eden Ermenistan, tarihi Azerbaycan yenilgisinden sonra adeta tek sahneli salon gibi tüm oyunları, aynı sahnede oynamaya başladı.

Batıdan umduğu desteği bulamadığını düşünen mağlup Paşinyan yönetimi, rotasını Rusya’ya çevirip onlardan medet umdu. Hatta daha da ileri giderek ülkelerini Rusya’ya üs kurma çalışmalarına destek oldular. Üstelik bu gaflete Ermeni muhalefeti de destekleyip, üs için adres bile gösterdi.

Bu aşamada beklenen sonuç gerçekleşti. ABD ve AB bu olaylara kayıtsız kalmayarak, tipik darbe hareketini sahneye koyup, Ermenistan ordusunu ülke yönetimine karşı ayaklanmaya ve darbeye zorladı... O kadar bilindik bir senaryo uygulamaya alındı ki, bu hamleye Rusya karşılık bile vermedi. Sadece basın üzerinden '' gelişmeleri talip ediyoruz'' gibi muğlak bir ifade kullandı. Öylesine klasik bir darbe planlanmıştı ki, bu darbe girişimiyle adeta Ermenistan hükümetine ve mağlup Paşinyan’a '' hareketlerine dikkat et. Bize karşı tavır alma. İstersek diğer ülkelere........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play