We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR

40 0 0
28.08.2019

Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, ABD ile Türkiye’nin hali hazırda karşı karşıya olduğunu söyledi. “Sadece namluları birbirimize doğrultmuyoruz” diyen Ağar’a göre Türkiye ile ABD bölgede örtüşmüyor.

Abdullah Ağar, Türkiye ile ABD’nin karşı karşıya kalmasının neden olacağı kaos veya krizler göz önünde bulundurulduğu için iki ülkenin de bir şekilde ara formül üzerinden gitmeye çalıştığını ifade ediyor. “Gelinen noktanın bir oyalama, bir geciktirme, engelleme, bir yöneltme, uyutma sürecine dönüşme eylemi içerisinde olduğunu düşünüyorum” diyen Abdullah Ağar, Türkiye’nin nerede ve ne zaman bir etki ortaya koyacağını beklediğini söylüyor.

“YPG-PKK’YI MEŞRULAŞTIRAN BİR TUZAK ALANINA DÖNÜŞEBİLİR”

“YPG-PKK’nın ortaya koymuş oldukları güvenli bölge ile ilgili çıkışlara bakarsanız şu an tam anlamıyla oralarda giden bir şeyler var” diyen Ağar, “5 kilometrelik bir ortak Amerikan-Türk bölgesi, ondan sonra YPG-Amerikan bölgesi 9 kilometrelik. Bu projenin, YPG-PKK’yı meşrulaştıran veya kalıcı hale getiren bir tuzak alanına dönüşme potansiyeli son derece yüksek” diye uyarıyor.

Fırat’ın doğusu için, “Son derece tehlikeli, son derece kaygılı ve son derece hassas bir süreç” ifadelerini kullanıyor Abdullah Ağar.

Ağar’a göre, Türkiye bu süreçte ABD ile bir iş birliği alanı üretip, o iş birliği alanı üzerinden kendi tezini kabul ettirme eğilimi içerisinde. Ancak benzer bir fotoğraf ABD için de var. Türkiye ile iş birliği........

© Yeni Birlik