We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kurban ile yaşayalım/Kurbanı yaşatalım

21 0 1
02.08.2020

Kurban, hayat demektir, merhamet demektir, hassasiyet demektir, incelik demektir, insanlık demektir ve bütün bu gerçeklerin hakikatine erebilmek demektir. İnsanı, şefkat, merhamet ve adalet duygusuyla donatır.İnsanca bir dünya inşa edebilmenin yolu; nefsimizi, nefsimizin bencilce arzularını dizginleyebilmekten; hakikati teslim almak yerine, hakikate teslim olarak nefsimizi ve bütün dünyevî şeyleri putlaştırmaktan kurtulabilmekten, dünyaya ve nefsimize teslim olmak yerine, Hakka ve hakikate teslim olmaktan, dünyanın ve nefsimizin ayartılarından arınabilmekten geçtiğini öğreten muazzam bir hayat ve diriliş programı sunar bize.

Dünyayı cehenneme çevirenler, tabiatı tahrip edenler, medeniyetlerin kökünü kazıyanlar, ozon tabakasını delenler, insanları kitleler hâlinde katledenler, kurban fikrinden yoksun olan seküler Batılılar ve ona tâbi olanlardır. Seküler kültürün tahayyül bile edemeyeceği bir barış, kardeşlik, ruh, sulh ve sükûn iklimi sadece bizim bayramlarımızda yaşanır. Kurbanı, sığ algılama biçimlerine kurban edenler, aslında insanı ve hakikati kurban ettiklerini nasıl idrak edebilirler ki? Kurban insanı, ölüme, Rabbine ve başka zamanlarda olamayacağı kadar hayata, hayatın en görünmez bölmelerine yakınlaştırır.

Bir şeyi “Allah adına yapmak”, insana Allah karşındaki konumunu hatırlatır. O’nsuz yapamayacağını, O’na karşı kendi kendine yeterlilik iddiasında bulunamayacağını, O’na muhtaç olduğunu, O’na borçlu olduğunu hatırlatır. Sadece bu kadar mı? Değil elbet. Bir şeyi Allah adına yapmak aynı zamanda insanın diğer varlıklar içerisindeki ayrıcalıklı yerini, yani ‘kâinatın gözbebeği’ oluşunu, ‘yeryüzünün halifesi’ oluşunu hatırlatır. Aynı zamanda bu hem nimetin sahibine bir şükür, hem de onu artırması için fiili bir duadır. Tıpkı adayan İbrahim aleyhisselamın ve adanan İsmail’in duası gibi.

Herkes varlığını........

© Yeni Akit


Get it on Google Play