We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Etiketlerle oynayarak “enflasyon” düşmez!

14 4 20
18.01.2019

Meşru daire içinde mal ve ürün fiyatlarının tespiti, kontrolü ve müeyyidesi enflasyonun dizginlenmesinde en önemli basamaklar... Serbest piyasada fiyat istikrarını tesis etmenin yolu; öncelikle Merkez Bankası’ndan (TCMB) başlayarak sağlıklı işleyen güçlü müesseseler kurmak. Zirâ geçici tedbirler ve etiket oyunlarıyla enflasyonu düşürmenin imkân ve ihtimâli yok!

Söz konusu ifadeleri daha önceki yazılarımda da kullandım. Bir ara tekli rakamları gördüğümüz halde bir müddet sonra yüzde 10’larda tutamadığımız ve bugün yüzde 20’leri geçen enflasyon içimizi karartırken hem vatandaşı hem de kamuyu zora sokuyor.

Bilindiği üzere Türkiye 1980 yılından bu yana serbest piyasa rejimini uyguluyor. Merkez Bankası (TCMB) para politikası araçlarıyla piyasalara yön veriyor. Enflasyon yükseldikçe faizleri yükseltiyor… Enflasyon düştükçe faizleri düşürüyor. Diğer bankalar da faiz artırmada veya düşürmede TCMB’yi izliyor… Maamafih faizlerin yükselişi veya inişi enflasyona bağlı… O halde önce enflasyonu kontrol altına almamız gerekiyor!

Herhangi bir ekonominin iyi mi kötü olduğunu ortaya koyan 3 gösterge var… Birincisi enflasyon… Enflasyon yüksek ise faizleriniz de yüksektir… Dolayısıyla üretim mâliyetleriniz yüksek olduğundan borçlarınız da hatırı sayılır şekildedir. Diğer taraftan yüksek üretim mâliyetleri sebebiyle istenilen ihracat da yapılamıyorsa, ithalat ve dış finansman bağımlısı bir ülkeyseniz ekonominize iyi demek mümkün olmaz.

Diğer gösterge sanayi üretimi… Sanayi üretimi endeksinde 50’nin altındaki her rakam sizin için S.O.S anlamına gelir… Üçüncü gösterge tüketici güveni… Endekste kötümserlik varsa ekonomideki gidişata son derece dikkat etmek elzem hâle gelir.

***

Mâdem ekonomi serbest piyasa mantığıyla çalışıyor, o zaman fiyatlar niçin hep yukarı yönlü? Serbest piyasa demek; fiyatları artırmak değil, bilakis........

© Yeni Akit