We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yanmaya devam ediyoruz! 

14 1 13
24.06.2022

2021 Ağustos’ta uyardık; tedbirleri yazdık uyardık ve tarih tekerrür etti YANMAYA DEVAM EDİYORUZ!

“…eş zamanlı olarak dünyanın pek çok bölgesinde çıkan ve ‘lazerle işaretlenmiş’ gibi bir bölgenin, tepenin, dağın ince bir çizgi hâlinde yanmasını medyadan izlememiz; bunların tesadüfî olmadığı, uzaya ve uydu teknolojilerine sahip olanların müdahalesi gerçeğini düşündürmektedir!

Bir üst boyuttaysa, ateşten etkilenmeyen devletlerin sahiplerinin bu yangınları çıkardığıdır!?

The Time dergisinin 2021’deki bir kapağında; dünyadaki potansiyel yangın bölgelerinin yanması, Economist dergisinin orman yangınları riskinin olmadığı ay olan Nisan sayısında, dünya insanlarının ciğerini yakan Corona salgını! gibi, dünyamızın ciğerleri olan ormanlarımızın yanmasını göstermesi tesadüfî olmayıp küresel sermayenin bir oyunudur!?”

Bir yıl önce bu yazılarla radikal tedbirler alınmasını olarak tarihe kayıt düşmüştük!!

2022 Haziran’ı Marmaris yangını, çıkış anından 8 dakika sonra deniz kuvvetlerine bağlı bir İHA’yla tespit edildi. Yangın bölgesinde 20 helikopter, 14 uçak, 400 iş makinası ve 2000 personelle, Cumhuriyet tarihindeki en büyük hizmetlerden biri verildi. Peki, bunca imkâna rağmen yangın devam ediyor?!

YANGINDA YEREL YÖNETİMLERİN VE

BÜROKRASİNİN PAYI!

Yangınlar da sadece orman genel müdürlüğü değil ilgili illerin valilikleri belediye başkanlıkları da elini taşın altına koymalıdırlar!

Son yıllarda Orman Genel Müdürlüğü’nün “rotasyon” adıyla tüm yangın ve muhtelif ormancılık faaliyetlerinde, yılların birikim ve tecrübesindeki yönetici, bölge müdürü, işletme müdürü, mühendis, ormancı gibi uzmanların rotasyon duruma tekrar değerlendirilmelidir!

Uzmanlar ve yetkililer alâkasız bölüm ve yerlere gönderilmesi konusu kurum hafıza-bilgi birikim ve tecrübesi-tekrardan değerlendirilmelidir!........

© Yeni Akit


Get it on Google Play