We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Spor Toto, cami ve imam hatip yapmak zorunda mı?

25 1 13
18.12.2018

Çorum’da üç ay önce yapımına başlanan imam hatip ortaokulu inşaatı ve iki ilköğretim okulu inşaatının 2018 yılının 5. ayında tamamlanacağı belirtilmişti.

Spor Toto Teşkilatı, Çorum İl Özel İdaresi’nce yapılacak üç okulun ödeneğini göndermişti.

Yüklenici firma Çorum İl Özel İdaresi’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihale yolu ile Karakeçili Mahallesinde 16 derslikli bir imam hatip ortaokulu, Buharaevler ve Ulukavak mahallelerinde yine 16 derslikli birer ilköğretim okulu olmak üzere üç okulun yapımını üstlendiklerini, verilen tarihte teslim edeceklerini söylemişti.

Kumar olan Spor Toto’nun, yeni yapılacak imam hatip ortaokulunun yapımına sponsor olması halkın tepkisine sebep oldu.

Geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Beykoz’da yapımına başlanan bir imam hatip ortaokuluna, Spor Toto teşkilatının sponsor olması ilahiyatçıların da tepkisine neden olmuştu.

İmam hatip lisesinde öğretmenlik yapan Ş.H.; “İmam hatip okullarında, Allah’ın dini İslam’ı elimizden geldiği kadarıyla öğretmeye çalışıyoruz. Burada içkinin, faizin, zinanın ve kumarın haram olduğunu öğretiyoruz. Öğrencilerimiz, ‘Hocam, kumar haram diye söylüyorsunuz ama okullarımız haram para ile yapılıyor’ diyorlar. Ne cevap verebiliriz? En azından yapılanın (Spor Toto) tabela asılarak afişe edilmemesi lazım. İmam hatip ortaokulu inşaatında Spor Toto’nun tabelasını halk görünce, ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diyor. Halkın imam hatip okullarına karşı olumlu bakışı zedeleniyor” diyerek yanlıştan kesinlikle dönülmesi gerektiğini söyledi.

İlahiyatçı yazar Abdülaziz Kıranşal ise kumarın millileşip Milli Piyango’ya dönüşmesinden sonra, Spor........

© Yeni Akit