We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi projesi?

19 8 35
08.01.2019

Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi (ETCEP) ve İstanbul Sözleşmesinin ihtiva ettiği kabul edilemez maddeler epey tartışılacağa benziyor.

Proje sessiz sedasız uygulamaya koyulurken sivil toplum kuruluşlarının konuya ilgisizliği hayret verici bir durum arz etmektedir.

Ayasofya’da 60 saniyelik bir kadının kareografi dans gösterimine sosyal medyada duyulan haklı öfkeye Kültür Bakanlığı yetkililerinin hemen açıklama yapması da önemliydi.

Oysaki günlerdir Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu ETCEP ve İstanbul Sözleşmesinin ihtiva ettiği bir konu var.

Milyonlarca kadın, erkek bu toplumun sosyokültürel, genetik kodlarının geleceğinde büyük yıkımlara sebep olacak kabul edilemez maddelerle ilgili anlaşılır ne bir açıklama ne de bir tavsiye göremiyoruz.

“Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü” tarafından koordine edilen ve British Council liderliğindeki Konsorsiyum tarafından teknik destek verilen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi” (ETCEP) “Yeniden yazmaya var mısın?” sloganıyla yola çıktı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje, okullardaki kız ve erkek çocuklar arasında toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini yaygınlaştırmayı ve eğitim sisteminde eşitliğe ve toplumsal cinsiyete duyarlı yaklaşımın benimsenmesine katkıda bulunmayı amaçladı.

Proje sonunda aşağıdaki hedeflere ulaşıldı:

• “Okullar için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamaya” yönelik, okuldaki eğitim-öğretim personeli ve idari personel için kılavuz ve değerlendirme aracı niteliğinde bir araç ve bu aracı kullanma kapasitesinin geliştirilmiş olması.

• Tüm eğitim sektöründe eşitlikçi ve toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımın yaygınlaştırılması konusunda MEB’in kapasitesinin geliştirilmiş olması.

• Merkezi ve yerel kampanyalar aracılığı ile öğrencilerin, ebeveynlerin, eğitim-öğretim personeli ve idari personelin eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalıklarının artmış olması.

Uygulamanın merkezi Ankara oldu ve etkinlikler 10 ilde (Erzurum, Batman, Samsun, İzmir, Malatya, Şanlıurfa, Karaman,........

© Yeni Akit