We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ziya Gökalp’i yasaklayan Kemalizmin Türkçülükle ne alakası var?

81 23 27
22.05.2022

Ziya Gökalp Bibliyografyası’ndan Cumhuriyet devrinde Türkçülüğün Esasları’nın 1923’ten sonra ilk defa 1939’da basıldığını, 1950 yılına kadar bir daha basılamadığını gösteren sayfa.

Hadiseler yanıltmasın asla seni. Onlar alternatifsizlikten Kemalistler. Mecburiyetten daha doğrusu. Yalçın Küçük gibi kıdemli bir anti-Kemalist solcu “Ak Parti bizi Kemalist yaptı” demedi mi?

“Alternatifsizlikten Kemalistler” derken Kemalizm karşısındaki bütün alternatifleri yuttuğunu değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına ona omuz vuracak cesamette “yaşayan bir lider” çıkaramayışlarını kastediyorum. Karşısına geçmişten ellerinde kalan “tek adam”ı çıkarmak ve o kalkanın ardına müflis bir siyaset yürütmek mecburiyetinde kalıyorlar.

Nitekim “İstanbul’a yeni bir havaalanı yapacağım” vaadinde bulunamayan Meral Akşener’in iktidara gelirse yıkılan Atatürk Havaalanı’nın ismini “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” yapacağını söylemesi yalnız siyaseten değil, fikren de iflas ettiklerinin itirafıdır.

Bunlar sözüm ona Türkçüymüş! Türkçü oldukları için de Atatürkçülermiş. CHP’li ilk iki Cumhurbaşkanının devrinde Türkçülük yapılmış da, şimdi Türkiye o rotadan çıkıyormuş. İktidarın Osmanlıya/Abdülhamid’e dönmek istemesi de Türkçülükten uzaklaşmak içinmiş.

Güldürmeyin adamı.

Selçuklu ve Osmanlı Türk değil de Cumhuriyet Türk öyle mi? Türk milletine tarihindeki en görkemli asırları yaşatan bu iki devlet Türk değil ama bir asırdır yerli otomobilini bile yapamayan ülke Türklüğün en büyük devleti. Bu soğuk şakaya gülecek kimse kaldı mı?

O beğenmediğiniz Osmanlı Devleti Türk İslam tarihindeki en görkemli ve en uzun ömürlü siyasi organizasyon mucizesidir ve ne öncesinde bir benzeri vardı, ne de bundan sonra kurulabilir.

Osmanlı saltanatla yönetiliyormuş. Bana bir tane saltanatla yönetilmeyen Türk devletinin ismini sayın. Hunlar mı saltanatla yönetilmiyordu, Göktürkler mi, Uygurlar mı? Türklerin binlerce yıllık saltanat geleneğini yıkmak nasıl Türkçülük oluyor, biri bana anlatsın.

Hem böyle aptalca sayıklamalarla bu aziz millete muhteşem tarihini kötülemenin Türklükle ne alakası var? Kemalizmin Türkçülük ile bir alakası olmadığı gibi sizin de Türklük ile yok.

Mağdur edilen Türkçüler

Siz hakiki Türkçülerden Prof. Zeki Velidi Togan’ı 1. Türk Tarih Kongresi’nde amatör tarihçilerin........

© Yeni Akit


Get it on Google Play