We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek Parti’nin utanç lekelerinden Ayasofya Medresesi açıldı

29 28 15
17.04.2022

Mutlaka hepimizin bu dünyaya gönderişilinin İlahi planda bir karşılığı vardır ama bazıları hususi olarak seçilip vazifelendirilmiş gibidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu özel vazifelilerden olduğunu düşünmek için pek çok sebep mevcut. Sair sahalardaki icraatını bir kenara bırakalım, yalnız Ayasofya Camii’ni müzeleştirme faciasını bir kılıç darbesiyle bitirmesi bile anlayana başlı başına bir hayat dersidir.

Mart 2019’da attığım bir tvitte Ayasofya Camii’nin açılması yetmez demiştim, medresesini de ihya etmemiz lazım.

Dikkat edilsin, bu tviti attığım tarihte henüz Ayasofya müze olarak işletiliyordu. Elimiz mahkûm diyorduk, Ayasofya mutlaka cami olarak açılacaktır. Lakin bu yetmez. Ayasofya’nın Osmanlı devrindeki aslî kimliğine döndürülmesi için medresesini de açmamız şarttır. (Hatırlatma: Ayasofya 2020 Temmuzunda ibadete açıldı.)

Nihayet 15 Nisan Cuma günü İstanbul Fatihi Sultan Mehmed Han yadigârı Ayasofya Medresesi’nin ihya merasimindeydik. Kalbimiz gayet müsterihti. Vazifemizi yapmıştık çünkü. Allah’a bu nasipli günleri görmeyi nasip ettiği için şükrediyorduk.

Kürsüdeki hatip ise bize bir dönemin kılcal damarlarına kadar inen nefis bir tahlil sunuyordu. Şöyle girdi meseleye: “Bugün açılışını yaptığımız Ayasofya Fatih Medresesiyle bizler silinmek istenen bir eseri daha hamdolsun ülkemize kazandırıyoruz.”

Tarihe not düşmek adına devamını da paylaşmam lazım: “Burası İstanbul’un fethinin akabinde Ayasofya’nın bitişiğinde şehrin ilk medresesi olarak hizmete açılmıştır. İlk müderrisi Molla Hüsrev olan medresede Ali Kuşçu da ders vermiştir. Medrese farklı tarihlerdeki bakım, onarım ve inşalarla 1924 yılına kadar eğitim hizmetine devam etmiştir. Bir müddet de öksüzler yurdu olarak kullanıldıktan sonra görüntüyü bozduğu gerekçesiyle yıktırılmıştır.”

Medreselerin kapatılmasından sonraki haline böyle temas eden kürsüdeki hatip bundan sonra ok yağmuruna tutacaktır bu ilim yuvasını yıktıranları. Resmi tarihe teslimiyet rüzgârıyla birilerinin yelkenini şişirdiği şu masa altına saklanma döneminde söylenmesi bakımından son derece manidardı aşağıdaki sözler:

Tek Parti zihniyetiyle hesaplaşma

Ayasofya’yı asli kimliğinden kopararak müzeye çeviren zihniyet maalesef bu medreseye de tahammül........

© Yeni Akit


Get it on Google Play