We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İftiraların odağındaki Sultan, yalnız değilsin

88 31 8
29.05.2022

Nedir bu Sultan Abdülhamid düşmanlığı? Ne bitmez bir kin bu böyle?

Siyasî hayatının bitmesinin üzerinden 113, fani ömrünün bitmesinin üzerinden 104 yıl geçmiş, kin dalgaları hâlâ şahsiyetinin yalçın dağlarını dövmeye devam ediyor.

Garanti veririz ki en ufak bir zarar veremeyeceksiniz. Verebilseydiniz, yalnız sizin borunuzun öttüğü, lehine konuşmanın yasak edildiği ve yalnız yalan ve iftiraların atılmasına izin verildiği yarım asır süren o karanlık devirde verirdiniz.

Lakin halkın indinde bütün o laf salatalarınızın zerre kadar kıymeti olmadı.

Bu aziz halk; baskıyla Kızıl Sultan, iğrenç adam, zalim, müstebid diye öğretmeye kalktığınız herzeleri tınmadı. Zırhını kabartıp dalganın geçmesini sabırla bekledi.

Bir parça hürriyetin gelme zahmetine katlandığı 1950’lerde dili açılır gibi olduysa da, 27 Mayıs darbesiyle Kemalizm’i restore ederek yine önüne setler kurdunuz.

Ne zamana kadar sürdü bu yeni sansür? 1965 yılında halk Adalet Partisi’ni iktidara getirip de size ikinci defa “Yeter, artık söz milletin!” deyinceye kadar.

Nitekim Üstad Necip Fazıl’ın Ulu Hakan Abdülhamid Hân adlı kitabının ilk çıkış yılı 1965’tir ve bugün Sultan Abdülhamid muhafazakâr/mukaddesatçı kesimlerde bunca bağra basılan bir şahsiyet ise bunda Üstad’ın net tavrının payı tartışılmaz.

İşte 60 yıldır süren kıran kırana mücadelenin geldiği nokta:

Saldıranlar giderek çapsızlaşıyor, seviye yerlerde.

Eskiden saldıranlar iyi kötü tarih bilirdi. Hadiselerin içinden geliyor ve inandıklarını bilgiyle savunabiliyordu. Şimdi ortama sadece paçozluk hakim.

İftiralar geçidi

O kadar çok iftira atılıyor ki, hangisine cevap vereceğimizi biz de şaşırdık. Bu işin bir enstitü veya merkez kanalıyla yapılması gerekir ama hamiyet sahipleri nerede? Gerçi Yıldız Üniversitesi’nde bir merkez var ama doğru dürüst Osmanlıca bile bilmiyorlar. Yayınladıkları kitaplarda sürüyle hata çıkıyor.

Şimdi iftiralardan bazılarını görelim:

- Sultan Abdülhamid Osmanlı Devleti’nde en fazla toprak kaybeden padişahtır!

Biz 93 Harbi’ni kazandık demiyoruz ki. Ancak bu harpte sanki 1,5 milyon km2 toprak kaybedilmiş gibi iğrenç bir algı çalışması yapılıyor.

Yalan söylüyorsunuz:

Bu savaşta kaybedilen toprak miktarı 212 bin km2’dir. Kars, Ardahan........

© Yeni Akit


Get it on Google Play