We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gazi Meclis Sultan Vahdettin’e bağlılık telgrafı çekmişti

89 44 6
24.04.2022

Tarih mesleği zihinlerdeki örümcekleri almayı aslî derdi saymazsa farkına varmadan kendisini ördüğü ağın ortasına hapseden tehlikeli bir faaliyete dönüşür.

Tıpkı Türkiye’deki donmuş İnkılap Tarihçiliğinin yaptığı gibi.

İnkılap Tarihçiliği düşünmemeyi vaad eder.

İnkılap Tarihçiliği sorgulamayı yasaklar.

İnkılap Tarihçiliği haklı çıkma uğruna gerçeğin canı cehenneme demekte tereddüt etmez ki bu da bilimsel olmadığının en has delilidir.

Hani 28 Şubat döneminde İstanbul Üniversitesi’nin rektörlüğünü üstlenen Kemal Alemdaroğlu, “Türban yasağını uygulamak için gerekirse bilime ara verin” demişti ya, İnkılap Tarihçileri de ‘resmi ideoloji çuvalını dik tutmak uğruna gerekirse gerçeklere sırt çevirin’ diyebilmektedir.

Ve biz bu pür ideolojik tarihçiler ve tarihlerle bir asır geçirdikten sonra geriye dönüp baktığımızda hatasını sarmaşıklarla kapatmaya çalışan acemi mimarların beceriksizliklerini seyretmek zorunda kalıyoruz.

Görüyorsunuz bu köşede bir seneyi aşkındır deştiğimiz her bahsin altından gerçeklerin başka yüzlerle fışkırdığını. Gazi Meclis’in ilk binasını Enver Paşa’nın yaptırmış olduğunu yazarken de, Sultan Vahdettin’in Sevr’i onaylamadığını bizzat Mustafa Kemal’in yazdığını ortaya çıkarırken de karşımızdaki tarih manzaralı evin gerçekte bir enkaz yığını olduğunu görmüştük.

Daha neler var neler!

23 Nisan’ın bilinmeyen gerçekleri

Bugün 23 Nisan

Hep neşeyle doluyor insan.

İşte, bugün bir meclis kuruldu,

Sonra hemen padişah kovuldu.

Yakındaki okulun bahçesinden yükselen çocuğun sesi kimin kulağından giriyor, bilmiyorum ama benim okuduklarım, Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihte ilk işlerinden birinin Padişaha bir bağlılık telgrafı çekildiğini gösteriyor. Hem de öyle böyle değil, kullukla ifade edileme derecesinde bir bağlılık bu.

Neler var bu ilginç beyannamede? Neler yok ki!

27 Nisan 1920 günü alkışlarla sık sık kesilerek okunan bu beyannameden bazı cümleleri aktarırsak Gazi Meclisin........

© Yeni Akit


Get it on Google Play