We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ali Şükrü Bey’i Topal Osman mı öldürdü?

110 13 1
19.06.2022

Geçen hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığı itibarının iade edilmesine dair kanun teklifi vesilesiyle Ali Şükrü Bey ve Topal Osman’ın öldürmesi olayını resmi kaynaklara dayanarak aktarmış ama işin içinde anlatılmayan boyutun kımıldadığına temas etmiştim. Şimdi o soruları açma vakti.

İlk sorumuz şudur:

Ali Şükrü Bey’i gerçekten de Topal Osman mı öldürmüştür?

Bu soruyu ikinci bir soru işaretine ilmiklemezsek eksik kalır:

Topal Osman etrafı kuşatılmışken neden sağ yakalamak yerine öldürmek tercih edilmiştir?

Her iki sorunun cevabı da patladığında önüne geleni sürükleyecek sellere gebe.

Şüpheli noktaları görelim:

1. Her nasılsa 1923’ün 1 Nisan günü bütün şüphe okları Topal Osman’a çevrilecekti. Yakın adamlarından Mustafa Kaptan savcılıkça sıkıştırılınca kendisini Ali Şükrü’yü bulup Samanpazarı’ndaki eve davet etmeye gönderdiğini ve cinayetin kendi gözü önünde işlendiğini itiraf edince harekete geçilmişti. Fakat bizzat cinayetin işbirlikçisi olduğu halde sadece 5 yıl hapse mahkûm edilen Mustafa Kaptan’a “Deli” raporu çıkartılarak kurtulması sağlanacak ama bir “Deli”nin ifadesiyle Topal Osman’ın Ali Şükrü’nün katili olduğuna inanmaya devam edilecekti.

2. Aynı gün akşama doğruydu ki, Ali Şükrü Bey’in cesedi bir tarlaya gömülü olarak bulundu. Ayakları bağlıydı. Kulağından sızan kan ağzına kadar kan gelmişti. Katılaşmış elindeyse bir sandalyenin hasır parçalarını tutuyordu. (Not: Topal Osman komitacıdır ve nasıl adam öldürüleceğini iyi bilir. Profesyonel bir kâtil, cesedin elinde iz bırakmayacağını bilir.)

3. Topal Osman’ın Samanpazarı’ndaki evinde yapılan aramada ayağı kırılmış bir hasır sandalye bulununca “puzzle” tamamlanır. (Not: Profesyonel bir kâtil sandalyeyi 5 gün boyunca evinde bekletmez.)

4. Mustafa Kaptan’a göre kahvelerini karşılıklı yudumlarken Topal Osman’ın adamları kapıya arkası dönük olarak bir hasır iskemleye oturttukları Ali Şükrü Bey’i, boğazına ip atıp sıkmak suretiyle boğup öldürmüşlerdi. (Not: Kendi evinde adam öldürülmeyeceğini öğrenmek için profesyonel olmaya gerek yoktur.)

5. Topal Osman aranıp taranmış, bulunamamış. Halbuki Kılıç Ali’nin hatıralarından Mecliste Ali Şükrü Bey’in ortadan kaybolması........

© Yeni Akit


Get it on Google Play