We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Evliya Çelebi’nin İzinde” bir bayram

78 19 30
10.07.2022

Arefe sürprizi diye buna derim ben. Zil çaldı. Kargocu. Elinde iki paket tutuyor. Acaba ne var içlerinde? Aldım, ne olacak, kitap tabii ki. Açıyorum ilkini. Aydın’daki Adnan Menderes Müzesi’nin nefis bir surette basılmış kataloğu ile 27 Mayıs darbesinin ilk şehidi Namık Gedik hakkında zengin görsel malzemeye sahip bir kitap.

Ya diğeri? Paketi açınca “Aaa” diyorum gayri ihtiyari. Daha birkaç gün önce bir talebemle Evliya Çelebi yazılarımı toplayalım diye konuştuğum süzülüyor bir anda aklıma. Ne tevafuk. Bu bir Evliya Çelebi kitabı. Adı Evliya Çelebi’nin İzinde. Benim de üyesi bulunduğum TURİNG Kurumu’nun itinalı bir şekilde neşrettiği kitabı aziz dostum Bülent Katkak lütfedip göndermiş. “Aaa”nın ikinci sebebi ise yazarının Edebiyat Fakültesi’nden kadim arkadaşım Hayati Develi olması.

Hayati Develi kitabın üzerine ismini “Prof. Dr.” unvanı ile yazmayacak kadar akademik “finess” sahibi titiz bir araştırmacı. Mevki ve makamlarını atlıyorum ama Türkiyat sahasında ülkemizin yetiştirdiği en kıymetdar kalemlerden biri.

Evliya Çelebi’nin İzinde kitabı bir bakıma 10 ciltlik seyahatnameyi okumaya vakti olmayanlar için hem bir özet, hem de okuduklarında bile anlayamayacakları kapalı noktaları izah eden bir rehber mahiyetinde.

Ben kitabın sayfaları arasında kaybolurken sizi Evliya Çelebi’nin tam da bir Hac vesilesiyle 1672 yılında gittiği Mekke’yi anlattığı bölümü benim yıllar önce özetlediğim haliyle sizlere sunuyor, cümlenizin Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

Evliya Çelebi’nin Mekke’si

Kâbe Müslümanların gözünde, diğer dinlerde olduğu gibi, İslam’ın da kökeninin somut sembolüdür. Kâbe’ye gelmek, kişinin kendi kökenine dönmesi demektir.

Seyyid Hüseyin Nasr, Kâbe ve Haccın sembolik anlamını bu veciz cümlelerle özetliyor.

Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi, artık âhir ömründedir. Takvimler 1671’i gösterirken 60 yaşındadır ve Peygamber Efendimiz’in aşkından mest olmuş bir halde çoktan Medine’den Mekke’ye revan olmuştur. Evliya Çelebi, Medine’den iki saat uzaklıktaki Hz. Ali Kuyusu denilen yerde ihrama girer. Kalabalık bir heyetle yolculuk edilmektedir ve bu yüzden sık sık göç boruları çalınmaktadır. O devrin şartları içerisinde bu kalabalık kervan, akşam vakti, meşaleler........

© Yeni Akit


Get it on Google Play