We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir de bizi götürmek istedikleri Türkiye’den ses kaydı!

203 10 185
15.08.2021

AK Parti iktidarında, bir kamu bankası şube müdiresi ile tek başına ülkeyi yöneten partinin en önemli isimlerinden birisinin gizlice kayıt altına alınan telefon konuşmasını aktardım.

Hiç yüksünmeden..

Çünkü gizlice kayıt altına alınmış da olsa, illegal bir talep yok. İllegal bir işlemin yapılacağına dair bir işaret yok.

Tam aksine, AK Parti kamu bankalarının sistemini öyle kurmuş ki..

Kredi talep eden kişiye, ayrıldığı, eski ortağı olduğu şirketin borcu henüz tümü ile ödenmediği için.. Yeni şirketten kredi alamayacağı belirtiliyor..

Hayatı anayasa hukuku ile geçen Burhan hoca, ne bilsin krediyi, ne bilsin eski ortaklıktaki şirkete kefil olma imzasını..

Şube müdiresine soruyor, “Ne olacak peki?” Şube müdiresi ise, “Yapılacak bir şey yok. Kuzu kuzu gidip, diğer borcu ödettirecek. Veya yapılandırma için taahhütler verdirilecek. Sonra gelip, yeni şirketten kredi talep edecek ki, işlemlere başlayabilelim.”

81 ildeki toplam 1727 şubesi olan kamu bankasının, müdürlerinden bir tanesi, ülkenin yıllardır seçimleri kazana kazana gelen tek iktidar partisinin en önemli isimlerinden birisine “Sistem izin vermiyor. Ekran anında bloke koyuyor” diyor..

Olayı ben böyle özetliyorum ama. Siz şöyle anlamayın..

Yüzde yüz, dandik bir imza ile kredi alınacak ve kesinlikle geri ödenmeyecek. Kamu bankası dolandırılacak. Onun için de, sistem kredi işlemlerinin başlamasına bile müsaade etmiyor.

Hayır. Öyle değil.

Yeni kredi talebi için teminatlar alınacak.. Alacak garanti edilecek. Ama.. Eski yıllarda alınıp, henüz daha tam olarak geri ödemesi bitmemiş olan, bir başka şirkette, 5-6 tane kefil de var iken. Kefillerden birisinin, şimdi yeni ortak olduğu şirkete, kredi verilmiyor.

Eleştirmek için söylemiyorum. Sistemin ne kadar güçlü kurulduğunu, küçücük bir usulsüzlüğe bile izin verilmediğini belirtmek için söylüyorum. Ve bu telefon görüşmesi, başı ve sonu kesilerek, yolsuzluk delili gibi gösteriliyor.

Sedat Peker alıyor sazı eline.. “Bak bak ne haltlar yemişler” demeye getiriyor ama.

Verdiği ses kaydı, tam aksine, hiçbir halt yenilmediğini gösteriyor.

“Kamu bankasından kredi çekmeye çalışıyorlar, bak bak” diyor. Ama.. O kredi çekilmemiş, çekilememiş, bunu söylemiyor..

Bunu anlatmam, bazı kişiler tarafından, AK Parti yalakalığı olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Ben hiçbir partinin yalakası da değilim. Körü körüne destekçisi de........

© Yeni Akit


Get it on Google Play