We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayasofya turnusolü

23 2 2
02.08.2020

Ayasofya’nın kapısına vurulan zincir ile lanetli cumhuriyet yılları olarak tanımlayabileceğimiz çok uzun yıllar yaşanılan garabetleri aktarmak bugünkü makalemin konusu değil.

Zincirlerin kırılması ve asli hüviyetine kavuşması sonucu vakfedenin bedduasının kalkması ile özlenen ve yıllarca sabırla beklediğimiz lânetsiz cumhuriyet günlerinin daha başında yaşanılanlara göz atmak istiyorum.

Çağ kapayıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’yı kılıç hakkı olarak camiye çevirip malum vakıfnamesi ile koruma altına almış, amacı dışında kullanımı durumunda bildiğimiz bedduasını kayıt altına alarak kendinden sonra gelenlere emanet etmiş. Cumhuriyetin ilk yıllarında itibaren açık ve net bedduaya rağmen kapatılan cami malum bedduaya muhatap olarak bugünlere gelindi.

Türkiye cumhuriyeti camiye kilit vurup üzerine hançer gibi sapladığı altı ok darbesi ile düne kadar kör topal geldi.

Çok şükür geç de olsa şimdi Ayasofya özgür. Yıllarca kapısına vurulan zincirlerin kırılması için dualar edilen bu mâbed bugün özgürlüğünün tadını çıkarması gerekirken yeni bir tartışmanın odağı oldu.

Zulmü 1453 tarihinden başlatan azgın azınlık hop oturup hop kalkıyor. Olmadık polemiklerle milletin ağzının tadını yeniden yine yeni polemiklerle bozmak için var gücü ile çalışıyor.

Gavurların tutum ve davranışlarını anlamak mümkün. Gavurluklarının gereğini yerine getiriyorlar. Yerli gavurlaşmış zihniyetin bir damla suda milleti boğmaya çalışmasını anlamak gerçekten zor.

Vakfiye üzerinden meseleye baktığımızda 86 yıl boyunca lanetlendiğimiz kesin. Zaten yaşanılmış gerçekliklerden bunu anlıyoruz. Yıllardır iki........

© Yeni Akit