We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Libya’da “hükümetin süresi doldu” tartışması

16 1 1
24.06.2022

Libya’da, fitne hareketinin lideri Halife Hafter’in yönlendirdiği Tobruk Temsilciler Meclisi’nin ortaya çıkardığı paralel hükümetin başbakanı Fethi Başağa, Trablus’taki Ulusal Birlik Hükümeti’nin süresinin 18 ay olarak belirlenmiş olduğunu ve bu süre de 22 Haziran 2022’de dolduğu için artık hükümetin süresini doldurduğunu iddia ederek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bu hükümetin Libya adına muhatap alınmamasını isteyen bir açık mesaj yazdı. Ayrıca Libya’nın devlet kurumlarında çalışanları da geçerliliğini kaybetmiş bir hükümete bağlı olarak çalışmamaya, onu terk etmeye davet etti.

Diğer yandan Ulusal Birlik Hükümeti, geçiş süreciyle ilgili anlaşmanın uygulanabilmesi ve geçiş dönemi hükümetinin siyasi iktidarı devredebilmesi, dolayısıyla bu konuda yaşanan siyasi krizden çıkılabilmesi için Anayasa üzerinde ittifak sağlanması, başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması gerektiğini dile getirdi.

Başağa’nın söyledikleri en başta kendiyle çelişkiye düşmesi anlamına gelir. Çünkü daha önce Tobruk Temsilciler Meclisi’nin Trablus’taki hükümeti yok sayarak ayrı bir hükümet oluşturması ve hükümetin başına da Başağa’yı geçirmesi 24 Aralık 2021 tarihinde seçimler yapılması gerektiği için bu tarihte Trablus’taki Ulusal Birlik Hükümeti’nin süresini doldurduğu iddiasını kullanmıştı.

Tobruk’ta........

© Yeni Akit


Get it on Google Play