We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bismillahirrahmanirrahim

395 10 0
11.06.2021

Bugün günlerden Cuma. Biz ahir zaman Peygamberinin ümmetiyiz ve zor bir zamanda yaşıyoruz. Bu zor zamandan yüzümüzün akı ile çıkmak için “Allah’ın ipi”ne sarılalım. Tefrikaya ve bilmediğimiz şeylerin peşine düşmeyelim. Dinimizi Allah’a has kılalım. İstişare ve şûradan ayrılmayalım. İşi ehline verelim. Adaletten ayrılmayalım ve el emin olalım.

Bugün herkesin en fazla bildiği bir ayet olan “Besmele”den söz etmek istiyorum. Besmelenin ilk kısmındaki o “taşlanmış Şeytan” ifadesindeki sır, babalarımız Hz. İbrahim’in örnekliği ve önderliğinin sırrıdır. 2. sır Hz. Hacer’in sırrı, kadınlarımız için örnekliği ve önderliğine işaret eder. 3. sır Hz. İsmail’in sırrıdır. Hz. İsmail’in sırrı çocukların ve gençlerin örnekliği ve önderliğini anlatır.

Orada Kurban örnekliğinde ölüm ve hayat sorgulanır. Orada Cebrail’in hediyesi olan koç bağışlanmış bir hayattır. Ve Allah’a sunulan bir can vardır. Onun için Kurban keserken “Bismillah” deriz!

Sonuçta bizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var ve imtihan oluyoruz.

Ayette, “Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız ki” denir!. Yani kulluk için yaratıldık.

“Besmele çekmek” şeklinde tanımlanan bir ibadetimiz var bizim. Hani çoğumuzun “Bismillah” diye söyleyip geçtiğimiz bir kelime. “Allah’ın adıyla / O’nun adına / O’nun rızasını gözeterek” diye bir başlangıcı ifade eder bu kelime. Tamamı, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla / O’nun rızasını gözeterek” şeklinde. Aslında bunun bir de girizgahı var, “Taşlanmış Şeytanın şerrinden Allah’a sığınarak”..

Yani “Bismillah” diyerek yaptığınız işi meşrulaştırmış olmuyorsunuz. Ona bereket de katmış olmuyorsunuz. Ancak bu bir dil alışkanlığı ya da gelenekten ibaretse fazla bir anlamı da yoktur.

Mesela “Besmele çekerek” domuz yiyemezsiniz. Rakıyı ya da şarabı besmele çekerek üç yudumda içseniz de, yüzünüzü Kâbe’ye dönseniz de bu iş günahınızı azaltmaz, size şifa ve rahmet sağlamaz. Dahası, haram olan bir şeye Allah’ın adını anarak başladığınız için Allah’ın gazabını celp edersiniz.

Gaziantep’te CHP’li bir belediye başkanı, kurban keserek genelev açmıştı! Besmele ile Piyango alıp, “inşallah çıkarsa kurban keseceğim”........

© Yeni Akit


Get it on Google Play