We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin Küresel Rekabet Gücünün Gelişmesinde Akıl Teri!

1 0 1
13.09.2021

Dünya ve Türkiye virüs salgını ile uğraşırken akademik araştırma ve geliştirme çalışmalarının niteliği bir kez daha önemli bir gündem maddesi oldu! Özellikle üniversitelerdeki araştırma ve geliştirme çalışmaları bu süreçte tekrardan ön plana çıktı. Bu çerçevede de üniversitelerimizin bilimsel kapasiteleri bir kez daha sorgulanmaya başlandı!

Bu süreçte özellikle Ülkemizde başarılı araştırma modelleri ve çalışmaları nasıl geliştirilebileceği konusunda yaptığımız araştırmada: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Şahiner’in çalışmaları ve araştırma modeli güzel bir örnek! Prof. Şahiner TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) tarafından 2008 yılında başarılı genç bilim insanı seçilmiş! Gelecek vaat eden çalışmalara imza atmış. Özellikle nano-teknoloji, medikal teknolojiler alanında bir düzine patent ve faydalı modelin sahibi.

Aynı zamanda da ülkemiz için gençlerin yetişmesine olanak sağlayan kendi olanakları ile oluşturduğu 200 üzerinde araştırma ve projeye imza atan Nano Teknoloji Laboratuvarının direktörü ve kurucusu. Hocanın liderliğinde yapılan araştırmalar 7500 üzerinde atıf almış! Çalışmaların niteliği ve etkisi bütün akademik dünyadaki araştırmaların gelişmesine........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play