We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Değişen İklim Koşullarının Şirketler Üzerindeki Etkileri: Yeni Çağa Hazır Olmak!

1 0 40
30.08.2021

İklim değişikliği, Dünya'nın iklimlerindeki yerel, bölgesel veya küresel ölçekteki değişiklikleri ifade eder ve en yaygın olarak insan kaynaklı iklim değişikliğini tanımlamak (antropojenik) için kullanılır.

Salahattin Yıldız ile yürüttüğümüz çalışmada özellikle dünyanın yakın gelecekte karşılaşacağı yeni iklim paradigmasının şirketler ve iş modelleri üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışıyoruz. Artık iklim çağına girdik ve yeni bir dalga mevcut modelleri köklü bir şekilde değiştirme baskısı yapmaktadır.

Yeni enerji paradigmasındayaratıcı modellerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle fosil yakıtlı ve/ya çevre üzerinde yüksek etkisi olan enerji kaynaklarının yerine ikamesi olan alternatif modellerin geliştirilmesine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Artık bu yeni süreç şirketlerin birçok faaliyetine ek maliyet oluşturma riski de taşımaktadır.

İklim ve çevre odaklı ilk iflaslardan olan PG&E firması, orman yangınlarına neden olduğu iddia edilen rolü nedeniyle aleyhine 30 milyar dolardan fazla dava açıldı. Yasal iddialar karşısında şirket iflas başvurusunda bulundu. Şirket bir plan sunarak, kilit........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play