We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Prof. Dr. Osman Turan’ın Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi Kitabı ve Yaşadıkları

1 1 7
13.09.2021

Hem akademide hem de bürokraside deneyimli bir hoca sohbetlerimizden birinde “eğer bu millete hizmet etmeye çalışırsan seni muhakkak cezalandırır” mealinde bir söz söylemişti. Bu söz “hiçbir iyilik cezasız kalmaz!” sözünün başka bir çeşidi. Elbette bu sözü söyleyen insanlar bununla yaşadıkları hayal kırıklıklarını ifade etmeye çalışıyorlar. Memleket, millet için iyi bir şey yapmaya çalıştığınızı düşünüyorsunuz, karşılığında takdir edilmediğiniz gibi tahkir edilip cezalandırıldığınız anlar oluyor demektir bu. Örneğin aile derneği başkanımız bir seferinde bana “Bu sülale için bir şey yapmaya değmez. Sen kendi kariyerine bak!” diyerek onlarca yıldır akrabaları için verdiği emeğin, yardımına koşup bin bir türlü sorununu çözmeye çalıştığı akrabalarının bu emeklerin değerini bilmediğini düşünerek yaşadığı hayal kırıklığını ifade ediyordu.

Bütün bunlara karşı iyimser bir bakış açısı da: “İyilik yap, denize at! Balık bilmezse, Hâlik bilir!” Ne kadar güzel bir söz, değil mi? Her hangi bir karşılık beklemeden iyi bir şey yapmaya çalışıyorsun.

Prof. Dr. Osman Turan’ın (1914-1978)“Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi” başlıklı eserini üniversite öğrenciliğimin ilk senesinde alıp okumuştum. Hem genel Türk tarihiyle ilgili bir fikir edinme imkânı veriyor, hem de bir çeşit........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play