We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Memleketimin Yolları

2 1 1
30.08.2021

Yol deyince aklıma ilk önce köyümdeki taş yol gelir. Bazalt taşların dizilmesiyle yapılmış, köyün ortasından geçen, ayakkabınız çamurlanmadan yürüyebileceğiniz bir yaya yolu. Biz ona “at yolu” diyorduk. Bu yolun İpek Yolu’nun bir parçası olduğunu söyleyenler var. Rus işgali döneminde yapıldığını söyleyenler de var. Köye ilk araba yolu yapıldığında ben henüz ilkokula başlamış bir çocuktum. Memleketimin yağmuru bol olduğundan bu yeni yapılan yolun çamuru hiç bitmezdi. Hala da öyledir.

6 km yol yürüyüp ilçeye indiğimizde şehre girmeden önce bir ırmağın veya çeşmenin kenarında pantolonumuzun paçalarına sıçrayan çamurları silmek, ayakkabıları temizlemek için ciddi bir zaman harcamak gerekiyordu. Köyde karalastik giyiyorduk (hala giyiyoruz). Ama şehirde ayakkabı ile dolaşmak daha şık olurdu. Bu yüzden şehre inerken ayakkabı giymek adettendi. Köyde zaten ayakkabı giymek delilik olurdu. Bir günde ayakkabı yırtılır, ayağınızdan çıkar. Ama kara lastik öyle mi? Yırtılsa bile ilçeye gidip “Lastikçi Mehmet”e götürürsünüz. O da lastiği yamatır, tamir eder. Yeni gibi, hatta daha da sağlam olurdu.

Yol deyince aklıma Halit Aga’nın kamyonu gelir. Kamyon yayladan gelip ilçeye gidiyor. Bizim evin aşağısında, yola saplanıp........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play