We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Göç, Göçmenlik ve Suriyeli Göçmenler

1 1 43
11.08.2021

Avrupa’da aşırı sağın kullandığı bir dil vardır. Bu dil yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı, İslam karşıtlığı, Türk karşıtlığı gibi birçok karşıtlık ve nefreti içeren bir dildir.

Uzun süre Avrupa’da yaşayan Türkler bu dili çok iyi tanır ve bu dilin yarattığı mağduriyetleri en ağır şekilde hissederler. Türkiye’ye geldiklerinde aynı dilin Türkiye’de de mevcut olduğunu görünce büyük hayal kırıklığına uğrarlar. Çünkü onların algısına göre Türkler misafirperverdir, düşenin dostudur ve hepsinden önemlisi de yabancı düşmanı/ırkçı değildir. Bu “Biz” algısı Türklerin kimliği açısından da önemlidir.

Nitekim akademisyen ve işadamlarının bulunduğu bir dernek toplantısında Almanya’dan gelen bir Türk işadamı da vardı. Toplantıda konuşan tanınmış bir akademisyen/siyasetçi Suriyeli göçmenlerin Türkiye için ne kadar büyük bir tehlike olduklarını ve geri gönderilmeleri gerektiğini ileri süren bir konuşma yaptı. Konuşmasındaki dil Avrupa’daki yabancı düşmanlığı dili ile aynıydı. Almanya’dan gelen Türk işadamının toplantı başlamadan önceki heyecanı ve neşesi kaybolmuş, yüzünü üzüntülü bir ifade kaplamıştı. Söz aldı ve “biz Avrupa’da Türkiye’yi milyonlarca göçmeni ağırlayan, garibin dostu bir ülke olarak anlatıyor, eleştirilere cevap veriyoruz. Bu konuşmacıyı tanımıyorum, ama söylediklerine çok üzüldüm. Türkler yabancı düşmanı bir millet değildir!” mealinde sözler söyledi.

Ben de uzun yıllarını Almanya’da geçirmiş bir kişi olarak bu işadamının duygularını çok iyi anlayabiliyorum. Türkiye’de her göçmen karşıtı yorum ve........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play