We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Darbeler ve Bir Ömür

1 0 1
15.08.2021

1969 yılı sonlarında doğmuş bir kişi olarak ortalama her on yılda bir askeri darbeler, muhtıralar ve darbe girişimlerine şahit oldum.

1970 yılındaki askeri müdahale döneminde henüz bebektim. Ama 1980 darbesini ve öncesini çok iyi hatırlıyorum. 1980 ve sonrası askeri müdahalelerin bende çağrıştırdıklarına geçmeden önce 1960 darbesi ve Menderes ile ilgili bir hatıramı anlatayım.

Bir gün babam çekmeceleri sabırsızlıkla birbiri ardına açıp karıştırıp bir tornavida veya çekiç ararken ansızın bir şey buldu ve durdu. İçinde herşeyin karışık bir şekilde bulunduğu çekmecelerden birinde Adnan Menderes’in bir fotoğrafı vardı. Sakin ve saygılı bir şekilde fotoğrafı aldı, kısa bir süre baktı ve içinin derinliklerinden bir “rahmetli” dedi ve fotoğrafı geri koydu. Babamı bu sabırsız ve öfkeli anında bu kadar etkileyen bu fotoğraf olayını hep hatırlarım. Bu fotoğraf olayında babamıntavrını, şiddete maruz kalmış bir lidere sahip çıkamamış olmasından kaynaklanan üzüntüsünün bir ifadesi olarak algıladım.

Aile içindeki sohbetlerden de babamın Menderes’e karşı sevgisini ve saygısını bildiğimden bu fikrim daha da pekişti.

1980 darbesi öncesinde yaşadığım ilçe “kurtarılmış bölge” olarak nitelendiriliyor, “faşist” memurlar ilçeye sokulmuyordu. Hatta ilçenin en eski ailelerinden ve eski derebeyi sülalesi olmamıza rağmen, biri lise müdürü ve diğeri aynı lisede öğretmen olan iki amcam “faşist müdür istemiyoruz!” sloganları ve protestolar sonucunda 1980 darbesi öncesinde ilçeden ayrılmak zorunda kalmıştı. Nihayet “faşist asker........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play