We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çanakkale Şehitliğinde İngiliz ve ANZAC Anıtları

2 3 10
06.09.2021

“Çanakkale Savaşı” - Batı dillerindeki adıyla “Gelibolu Savaşı” – Birinci Dünya Savaşının önemli savaşlarından biridir. Yüzbinlerce genç insan Gelibolu Yarımadasında hayatını kaybetmiştir. O savaşta ölen askerlerin anısına yarımada üzerinde çok sayıda anıt ve mezarlıklar yapılmıştır. Bir yanda Türk mezarlıkları diğer yanda İngiliz, ANZAC mezarlıkları. 18 Mart 1915 İtilaf Devletleri donanmasının Çanakkale Boğazını geçme teşebbüsünde bulunduğu ve başarısız olduğu gündür. O gün Çanakkale Zaferi kutlanmakta, şehitler ise anılmaktadır. Aynı şekilde İtilaf Devletlerinin şehitleri de her yıl farklı ülkelerden gelen insanlar tarafından anılmaktadır.

Çanakkale şehitliklerini birkaç kez gezdim. Grup olarak yaptığımız gezilerde yalnızca belli yerlere gidildiği için bazı noktalar çok dikkatimi çekmemişti. Son geziyi kızımla beraber iki kişi yaptık ve Gelibolu yarımadasının farklı yerlerine gitme, farklı Türk şehitlikleri yanında, İngiliz ve ANZAC anıtlarını görme imkânımız oldu.

Bu gezide gördüğüm anıtlarla ilgili bazı hususlardan rahatsız oldum ve geziden sonra birkaç gece rahat uyku uyuyamadım.

Rahatsız olduğum nokta şu: İngiliz ve ANZAC anıtlarının tepelerin en üst noktasında ve oldukça heybetli bir şekilde inşa edilmiş olmaları ve bazı yerlerde Türk şehitliklerini gölgede bırakacak bir yücelik / yüce davalar uğruna şehit olmuşluk mesajı vermeleri.

Şimdi bunu okuyan siz değerli okuyucularım beni yanlış anlayabilir. Tepkimin hamasi bir milliyetçilik refleksi olduğunu düşünebilir. Bu nedenle duyduğum rahatsızlığın milliyetçilikle ilgili olmadığını, daha farklı gerekçelerinin olduğunu ortaya koymak için bu konuyu burada biraz irdelemek gerekiyor.

Yıllardan beri Türkiye’de “anma kültürü” konusunda........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play