We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk ve Türkiye’de Atatürk Kültürü

2 0 0
22.08.2021

Türk Kurtuluş Savaşının lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında binlerce kitap ve makale yazılmış, fakat Türkiye’de Atatürk Kültü konusunda fazla çalışma yapılmamıştır. Bunun nedenlerinden başlıcası Atatürk konusunun Türkiye’de bir tabu oluşudur ve yanlış anlaşılma endişesi araştırmacıların bu konuda eleştirel çalışmalarının önünde bir engel teşkil etmektedir.

Bununla birlikte toplumun bir kesiminde çok kuvvetli bir Atatürk sevgisi ve hayranlığı varken, toplumun diğer bir kısmında da aynı derecede büyük bir Atatürk nefreti ve düşmanlığı mevcuttur. Atatürk’ü koruma kanunu gibi kanunların da caydırıcılığı nedeniyle bu nefret kamusal alanda her zaman açık bir şekilde ifade edilmez. Ama özel konuşmalarda ve bazı gruplarda bu nefreti görmek veya duymak mümkündür.

Buraya kadar yazdıklarımın hiçbiri sanırım değerli okuyucularımın bilmediği şeyler değil. Onların muhtemelen bilmedikleri şeyler bir tarihçi olarak benim yaşadığım öznel tecrübeler olabilir. Bu nedenle biraz onlardan bahsedeyim.

Hayran veya nefret edenler grubundan birileri bana “sen tarihçisin, sen bu konuda ne düşünüyorsun?” diye Atatürk’le ilgili soru sorduğunda aslında gerçekten benim ne söyleyeceğimi merak etmiyordur. Hatta biraz daha ileri gideyim: ne diyeceğim hiç umurunda değildir. Soruyu soran kişinin bir........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play