We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tunus Türkiye AKP MHP

2 0 1
11.08.2021

Geçtiğimiz haftalarda Tunus’ta sesiz bir darbe olduğu söylendi. Cumhurbaşkanı anayasanın 80. Maddesine dayanarak meclisi feshedip başbakanı grevden aldı ve bu hareketi özellikle Türkiye’de darbe olarak nitelendirildi. Seçilmiş bir hükümet ve özellikle de siyasi lider olarak meclis başkanlığını yürüten Ganuşi’ni liderliğindeki Nahta hareketine karşı bir siyasal eylem olarak görüldü. Her kesim tarafında bu siyasal darbe eleştirilirken diğer taraftan da olayın bu kerteye nasıl geldiği merak ediliyordu. Raşid Ganuşi’nin liderliğindeki İhvanı Müslümin hareketinin Tunus uzantısı olarak görülen Nahta hareketi seçimler ile iktidara gelmiş hata hükümeti fesheden cumhurbaşkanı da bu Nahta hareketi tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said göreve geldikten sonra Tunus’ta birkaç başbakan değişmiş en son bir yıl önce göreve gelen Hişam el-Meşişi hükümeti bakanlar kurulunu azaltıp Eylül 2020 de güven oyu alarak Tunus’ta göreve başlamıştı. Hişam El Meşişiden önce de 140 gün iktidarda kalabilen İlyas el Fahfah’ın başbakanlığına tanıklık etmiştik. Siyasi istikrar ekonomik gelişme ve özellikle kovid ile mücadelede başarısız kalan hükümetlere karşı Cumhurbaşkanı Tunus’u rahatlatmak adına istifalarını sunan başbakanların istifasını hemen kabul ederek yeni hükümet kurulması konusunda demokrasinin işlemesi adın harekete geçerek görevi başka bir lidere vererek sistemi ayakta tutmaya çalışmıştı. İşte bu noktada yine Nahta hareketinden Hişam el Meşişiye görev verildi. Güvenoyu alarak görevine başlayan Hişam beklentilere cevap veremediği gibi ülke her geçen gün daha da kötüye gidiyordu. İşsizlik ekonomik bunalım ve daralma kovid mücadelesindeki başarısızlık hükümete karşı gerçekleşen gösteri ve eylemler Tunus’ta yeni bir hükümet krizinin ayak sesleri olarak görüldü.

Tunus Türkiye’ye oldukça yakın bir ülke olarak demokrasiye yeni geçmiş bir kuzey Afrika devletidir. Halkı yerel halk........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play