We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban Humeyni Kerbela

1 0 1
22.08.2021

18 Temmuz tarihli “Taliban Türkçe Türkiye” başlıklı yazımızda erken uyarı sistemi gibi Afganistan’da meydana gelebilecek tehlikeye dikkat çekmiştik. 25 Temmuz tarihindeki “Taliban Sünni refleks mi” isimli yazımızda ise bugün tv programlarında temcit pilavı gibi tekrar tekrar konuşulan konuları yazmışız. Yani erken uyarı görevimizi yerine getirmişiz. Bunu övünmek için yazmıyoruz.

Taliban için Sünni refleks diyen kalabalıklar her geçen dakika artmaktadır. Hatta Taliban’ın Sünni ve sufi bir görüşe sahip olduğunu iddia eden düşünce kuruluşları bile ortaya çıktı. Ayasofya eski imamından merdiven altı tarikatlara, düşünce kuruluşlarından basılı gazetelere kadar Taliban’a övgüler dizilmekte. Taliban üzerinden İslam Devleti özlemi duyanların bilinçaltları, zihin dünyaları ortalığa döküldü. İçten içe sevinirken zevahiri kurtarmak için eleştiriyor gözükerek batı dünyası ile de iyi geçinmenin yolları aranmaktadır.

Taliban darbe mi devrim mi yaptı karar sizin

Taliban hareketinin uluslararası ilişkiler lügatinde adı ne olarak geçmektedir bu soruyu sormak gerekir. Taliban darbe mi yapmıştır yani taliban hareketi Afganistan resmi hükümetine karşı bir darbe gerçekleştirerek hükümeti ele mi geçirmiştir. Bu hareketin adı darbe midir? Darbe olarak nitelemekten kaçınılmakta zira Mısırdaki Tunus’taki hareketliliğe darbe diyerek karşı çıkanlar Taliban hareketi karşısında duyulan memnuniyetten dolayı isimlendirme sorunu yaşamaktalar. Bu harekete darbe deseler diyemiyorlar çünkü hareketin başarılı olmasından son derece memnunlar. Mısır’da Sisi’nin Mursi’yi iktidardan uzaklaştırması, Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in İhvan hareketini iktidardan uzaklaştırmasını darbe olarak nitelemişlerdi. Demokrasi adına bu hareketler darbe olarak nitelenerek Türkiye’de büyük tepkiler verilmişti. Taliban hareketinden genel anlamda memnun olunduğu için darbe kelimesini kullanıp çelişkiye düşmekten çekinildiği için darbe kelimesini ağızlarına almayan bir havuz medyamız var. Devrim ve ya inkılap deseler diyemiyorlar zira bu kelimeye baştan beri gıcık gidiyorlar. Türk kamuoyu özellikle merkezi havuz medyası Taliban hareketi karşısında ciddi anlamda bir isimlendirme sorunu yaşamaktadır. Dini bir hareket olarak talibanın başarısından son derece memnuniyet gösterenlerin temel yaklaşımı SSCB ve ABD’yi yenerek dini bir devlet kuruluyor beklentisidir.

Taliban Milli mücadele mi yaptı

Hükümetin........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play