We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pembe incili kaftan ve Mustafa Şentop

1 0 4
15.08.2021

Ömer Seyfettin’in hikâyelerini okumayanımız yoktur. Kaşağı diyet pembe incili kaftan vs. Zevkle okuduğumuz ve hala da okumaktan bıkmadığımız o güzelim hikâyeler nesilden nesile ders verici öğretici harika hikâyelerdir.

Pembe İncili kaftan hikâyesi diplomasi tarihimiz için vaz geçilmez ibretlik dersleri olan bir anlatıdır. Muhsinçelebi kimdir bilinmez ama duruşu feraseti haysiyeti ile temsil ettiği imparatorluğa yakışır bir şahsiyet abidesidir.

Kerbela Türklüğün belası

İran Türklüğü ile Osmanlı Türklüğü Kerbela vakasının amansız iki düşmanı oluvermişler, birbirilerine kan davası güderler. Oysa Kerbela vakası olanda Türkler Müslüman bile değildi Hüseyin’in şehadetini Arap kavmiyetçiliğinin şiddeti sebep olmuş, EmeviHaşimi kavgasına din kisvesi büründürülmüştü. Ferasetten yoksun Türk din adamları maalesef Arap kabileciliğinin iç problemini İslam dünyasının en önemli problemi haline getirerek Arapçılığı din ile perdelenerek yansıtılmasına alet olmaktalar. İşte Arap aşiretlerinin arasındaki bu gerginliği din zanneden Türk uleması Türkleri mezhep kavgasının ortasına taşıdılar. Bu ayrı bir yazı konusu olarak ele alınacak ama şimdi gelelim Muhsin Çelebiye.

Osmanlı, İran şahlarının anlamsız düşmanlıklarından bıkmış gönderdikleri her bir elçiye türlü türlü eziyet edilmekte Hüseyin’in şehadetinin hesabı sorulmaktadır. Oysa dediğimiz gibi Hüseyin şehid edildiğinde Türkler Müslüman bile değildi ve Türkler arasında bu neyin kavgası idi.

Muhsin Çelebinin feraseti diplomatik dehası

İran şahlarına elçi gönderme konusunda gönüllü bulamayan Osmanlı çareyi Muhsin Çelebide arar. Hikâyeyi Ömer Seyfettin tadında aslından okumak gerekir bizi ilgilendiren boyutu ile kısaca anlatıyoruz. Çelebizor ikna edilir uzun müzakerelerden sonra Çelebi derki tek yetkili ben olacağım ve Şaha gidecek hediye konusunda bana karışmayın. İstanbul çaresiz Çelebiye itimat eder ve yola koyulur Çelebi. İran, Keşvarı İran İstanbul’un gözünde büyüttüğü İran nihayet Çelebiyi sarayda ağırlar. Ama yere halı sermez Şahın kurnazları maksatları Osmanlıyı aşağılamak diplomatik anlayışa göre küçük düşürmek isterler. Arif ve mutasavvıf Muhsin Çelebi bu tavır karşısında Osmanlıdan gelirken saraydan hiçbir şey istememiş, ama çiftini çubuğunu neyi varsa satarak üstüne giyinmek için ağdalı süslü incili bir kaftan yaptırmış ki ihtişam göstergesi olsun diye. Çelebi Şahın karşısına alınmış yerde halı yok Şah ise tahtına kurulmuş bu ne........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play