We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ALMANYA’NIN ÜÇ BAŞBAKAN ADAYI VAATLERİNİ AÇIKLADI!

1 0 6
27.09.2021

Almanya'da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde yeniden aday olmayan Başbakan Angela Merkel’in koltuğu için yarışacak 3 aday, vaatlerini kamuoyuyla paylaştı.

Başbakan adayı, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ArminLaschet, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı OlafScholz ile Yeşiller Eş Başkanı AnnalenaBaerbock, ülkenin geleceğini şekillendirecek planlarını ortaya koydu.

Merkel’in 2018’in sonunda CDU genel başkanlığı devrettiği Annegret Kramp-Karrenabauer’in partiyi toparlayamamasının ardından 2019’un ocak ayında parti liderliğine seçilen ArminLaschet'in şansölye seçilmesi durumunda Başbakan Merkel’in politikasını devam ettirmesi bekleniyor.

LASHET’ZİN VAATLERİ

Parti içinde ve dışında farklı grupları bir araya getirebilen ve uzlaşmacı bir profil çizen Laschet, CDU'nun Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile hazırladığı Seçim beyannamesinin yanı sıra iktidara geldiğinde 100 gün içinde gerçekleştirmeyi planladığı 6 maddelik bir programı kamuoyuyla paylaştı.

Çocuk parasını yükselteceğini ve 6 bin avroya kadar çocuk bakım masraflarını gelir vergisinden düşüreceğini vadeden Laschet, güvenlik konusunda da kamuya açık meydanlarda yılda bin kamera yerleştirilmesini, polis ve diğer güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırılara en az 6 ay hapis cezası verilmesini ve stratejiler geliştirecek ulusal güvenlik konseyini oluşturmak istediğini açıkladı.

2017’den beri Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan 60 yaşındaki Laschet, bürokrasiyi azaltma ve karbondioksit salınımı düşürecek yatırımlara vergi kolaylığı getirileceği vaadinde bulundu.

Laschet başbakan olduğunda vergilerin artırılmayacağı sözünü de verdi.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin seçim beyannamesinde, seçim kampanyasındaki tartışmalarda çok fazla yer almayan dış politika konularında izlenecek politikaya da yer verildi.

Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkesi olan Almanya’nın dış ve güvenlik konularında öncü rol oynamasını isteyen CDU/CSU, AB'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması talep ediliyor.

CDU/CSU küresel yarışta AB’yi daha güçlü hale getirmeyi hedefliyor.

Laschet’in........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play